İsrail'in utanç duvarına Sisi'nin tampon bölgesi

Giriş Tarihi: 4.9.2013 12:25
Mısır'da darbe yönetimi Gazze Şeridine yönelik sert yaptırımlarına yenisini ekledi. Darbeciler, Refah sınırına tampon bölge oluşturma kararı aldı. Böylece Gazze, yeni bir ambargonun altına girmiş oldu. 3 Temmuz'daki darbenin ardından Mısır'daki askeri yönetimin ilk hedefi Müslüman Kardeşlerle Gazze Şeridi olmuştu. Cunta yönetimi, Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah sınırını kapattı. Hemen sonrasındaki adım tünelleri yıkmak oldu.

İsrail ambargosu nedeniyle Gazzeliler, 2005 yılından bu yana temel ihtiyaçlarını tüneller sayesinde karşılıyordu. Refah sınırında Gazze-Mısır arasında yüzden fazla tünel vardı. İsrail, 2005'ten bu yana bu tünellerin bir bölümünü insansız savaş uçaklarıyla vurarak yıkıyordu. Ancak Mısır'daki Sisi yönetimi, İsrail'in yapamadığını tek hamle ile gerçekleştirerek tünellerin hepsini kapattı. Refah sınırının kapatılması ve tünellerin yıkılmasıyla Gazze'deki ekonomik kriz ikiye katlandı. Sadece Temmuz ayı içinde tam 230 milyon Dolar kayıp meydana geldi.

Filistinliler, kapatılan sınır ve yıkılan tünellerin şokunu üzerlerinden atamadan bu kez darbecilerin yeni bir hamlesiyle karşılaştı. Mısır yönetimi, Refah sınırında tampon bölge oluşturma kararı aldı. Sınırda 13 ev vardı. Mısır tarafından bu evlerin tamamı buldozerlerle yerle bir edildi. Ardından darbe yönetimi 10 kilometrelik sınır alanında, 500 metre derinliğinde tampon bölge kurdu.

Tampon bölgenin kurulması Gazze için ikinci bir ambargo demek. İsrail ambargosunun ardından Mısır sınırıyla da köprüler tamamen atılmış oldu. Özetle 3 yanı kara bir tarafı da denizle çevrili Gazze Şeridi bu anlamda gerçek bir açık hava hapishanesine dönüştü.

Gazze'de 2 milyon Filistinli yaşıyor. Hepsi Mısır'daki darbecilerin kararına tepkiliydi. Hamas yönetimi tampon bölgenin savaş halinde ya da düşman ülkeler söz konusu olduğunda kurulduğuna dikkat çekti. Mısır halkıyla Filistin halkı arasındaki sınır toprağına tampon bölge kurulmasının Gazze'deki Filistin halkını yok etmek anlamı taşıdığına vurgu yaptı.

Hamas yönetimi adına konuşan Sami Ebu Zuhri, "Hamas olarak Mısır yönetiminin Gazze konusundaki tampon bölge kararını reddediyoruz" dedi. Ebu Zuhri, tampon bölgenin Gazze'yi boğmak olduğunu söyledi ve "Mısır yönetimi bu kararı bir kez daha düşünmeli çünkü tampon bölge Gazze Şeridindeki insanlık krizini daha da arttıracaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in utanç duvarına Sisi'nin tampon bölgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN