Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin kapıda karşıladı

Rusya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü G-20 zirvesi, St. Petersburg'un Strelna kasabasında başladı. Zirveye katılan liderler, ev sahibi Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından karşılandı.

Giriş Tarihi: 5.9.2013 16:37 Güncelleme Tarihi: 5.9.2013 17:04

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 zirvesi için gelen liderleri Konstantinovski Sarayı önünde karşıladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılayan Putin, tokalaşarak basına poz verdi.

G20 ZİRVESİ PUTİN'İN KONUŞMASIYLA BAŞLADI

Dünya liderlerini bir araya getiren G20 zirvesi, ev sahibi ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Putin, konuşmasına ekonomik konulara dikkat çekerek başladı. Finansal piyasalara odaklanılması gerektiğini belirten Putin, bütçe stratejilerinin de yeniden belirlenmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Küresel ekonomiye yönelik olarak üye ülkelerin bir takım yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu kaydeden Putin, "Mali konsolidasyon ile büyüme arasında bir denge oluşturmamız gerekiyor" dedi.

Gelişmiş ülkelerdeki bütçe açıklarına dikkat çeken Putin, kısa vadede gelişmiş ülkeler için çok büyük büyüme oranlarının öngörülmediğini hatırlattı.

"Büyümeye ilişkin temel stratejileri sürdürmemiz lazım" şeklinde konuşan Putin, zirvede aynı zamanda vergi konusunun da gündeme geleceğini belirterek, iş piyasaları ve ticari pazarlarda yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Putin, "Bu yapısal reformları gerçekleştirmek uzun zaman alacak. Tüm bu adımları atmak için G20 çok önemli bir rol oynuyor" ifadelerini kullandı.

G20 liderlerinin ilk toplantısına G20 bakanlarını ve Maliye Bakanları da katılıyor. Toplantıda "Büyüme ve Küresel Ekonomi" başlığı ile sunumlar gerçekleştirilecek.

İki gün sürecek zirvede dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderleri, vergi reformları başta olmak üzere diğer ekonomik konuları görüşecek. G-20'de resmi gündemin dışında, Suriye konusunun da geniş yer bulması bekleniyor.

G20 zirvesi Petersburg şehir merkezinin yaklaşık 20 kilometre dışında Fin Körfezi'nin güney kıyısındaki Strelna kasabasında düzenleniyor.

Strelna kasabasında G20 süresince üç bin basın mensubunun yanı sıra yaklaşık 8 bin güvenlik görevlisi ve 20 ülkenin delegasyonu görev yapacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin kapıda karşıladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN