Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sessiz kalamayız

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Suriye'ye müdahale öngören tasarıya onay verdi. Obama dünyaya seslenerek "Kimyasal barbarlığa karşı sessiz kalamayız. Suriye'ye karşılık vermeliyiz" dedi

Giriş Tarihi: 5.9.2013
Suriye'ye müdahale konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi'nden onay alan ABD Başkanı Barack Obama, dün İsveç'te önemli açıklamalar yaptı. Rusya'daki G20 Zirvesi'ne gitmeden önce konuşan Obama, kimyasal saldırı barbarlığna karşı sessiz kalmayacağını söyledi ve "Dünya da buna sessiz kalmamalı" dedi. Obama konuşmasına "Kimyasal silahları Esad rejiminin kullandığı çok açık. Böyle bir saldırıya karşılık vermememiz sadece Suriye'de bu tarz saldırıların devam etmesine değil başka ülkelerin de kimyasal kullanmasına yol açar. Müdahale asıl sorunu çözmeyecek. Ama 400 çocuğun kimyasalla ölmesine sessiz kalamayız. Irak'taki hatalarımızı tekrarlamayacağız. Kongre'den destek alacağımızdan eminim" şeklinde devam etti. Obama ayrıca "Suriye konusunda ben bir zaman sınırlaması getirmedim, kimyasal silahlar konusundaki kırmızı çizgiyi dünya belirledi" dedi.

60 GÜN SINIRI VE 30 GÜN UZATMA
ABD'de ise Suriye'ye müdahale kararının oylanacağı 9 Eylül öncesinde önemli gelişmeler yaşandı. Operasyonu öngören taslak tasarı dün Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde 7'ye karşı 10 oyla onaylandı. Buna göre Suriye'ye yönelik askeri eyleme 60 gün sınırı getirildi. Ancak kongreye karşı çıkan olmazsa 30 gün daha uzatabilme hakkı verildi. Tasarı Suriye'ye herhangi bir Amerikan askerinin gönderilmesini de yasaklıyor. Tasarı daha sonra Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşüldü. Tasarı gelecek hafta Senato ve Temsilciler Meclisi'nde oylanacak. Obama ve heyeti, Cumhuriyetçilerin önemli ismi olan Senatörler Lindsey Graham ve Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı John Boehner ile Temsilciler Meclisi Çoğunluk lideri Eric Cantor gibi isimlerin desteğini aldı.

'BATI BLÖF YAPIYOR SALDIRMAYACAK'
ABD'NİN olası Suriye müdahalesinde geri sayım devam ederken Devlet Başkanı Beşar Esad ise son zamanlarda "rahat" tavırlarıyla dikkat çekiyor. New York Times gazetesi de Esad'ın savaşı gülerek karşıladığını yazdı. Geçen hafta Yemen ve İranlı heyeti ağırladığı sırada ve verdiği röportajlarda rahat tavırlarıyla dikkat çeken Esad'ın kamuoyuna "saklanmıyorum ve her şey normal mesajı" vermek istediği kaydedildi. Ancak başkent Şam sokaklarının ölüm sessizliğine büründüğü, halkın yiyecek stoku yaptığı veya ülkeden kaçışların arttığı hatırlatılan haberde Esad'ın "normal" görünümünün ardında giderek agresifleştiğinin altı çizildi. Diğer yandan Beşar Esad'ın rahat tavrının Suriye'ye herhangi bir müdahaleye inanmamasından kaynaklandığı iddia edildi. Hatta Esad'ın bu konuda yakın çevresine, "Batı blöf yapıyor, saldırmayacak" dediği öne sürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sessiz kalamayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN