Efsanevi Bosnalı komutana komplo

Bosna'daki savaş sırasında Srebrenitsa'da komutanlık yapan ve gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle "efsane komutan" olarak anılan Naser Oriç'in Srebrenitsa yakınlarındaki Potoçari'de bulunan baba evine, Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı'na (SIPA) bağlı özel harekat polislerince yapılan operasyonda, mayın ve patlayıcı madde ele geçirildi.

Giriş Tarihi: 6.9.2013 11:48 Güncelleme Tarihi: 6.9.2013 12:53
SIPA'dan yapılan yazılı açıklamada, Biyelina Savcılığı'nın talimatı üzerine Naser Oriç'in babasının evine düzenlenen operasyonda, 5 adet mayın ve her biri 100'er gram olan 5 adet plastik patlayıcı ele geçirildiği bildirildi.

Naser Oriç, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu olayın, Sırp istihbaratı güçleri tarafından hazırlanmış bir komplo olduğunu ve tüm bunların arkasında Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'in olduğunu savundu.

Söz konusu mayın ve patlayıcı maddelerin, baba evine Sırp cephanelerinden getirilerek konulduğunu öne süren Oriç, söz konusu evin yakın bir tarihte baştan aşağı tadilattan geçtiğini ve böyle bir şeyin olması durumunda bunun inşaat işçilerince kesinlikle fark edilebileceğini kaydetti.

Söz konusu operasyonun asıl amacının nefret duygusunu alevlendirmek olduğunu ifade eden Oriç, şunları söyledi:

"Baba evime operasyon düzenlenmesi talimatını Biyelina Savcılığı vermiş. Onlar, bugüne kadar dayanaksız bir şekilde beni takip etmişlerdi. Bu çok açık bir mesaj. Sırplar, nüfus sayımıyla ilgili çalışmalar yürüten 1 Mart Koalisyonu Koordinatörü Emir Sulyagiç'in faaliyetleriyle ilişkilendirebilecekleri bir hikaye yapıyorlar. Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnaklar'a fayda getirecek kimselere ve Emir Sulyagiç'e yardım etmek isteyenlere karşı atağa geçiyor. Amaçları, orada yaşayan az sayıda Boşnak'a zarar vermek. Bu operasyon, bugünlerde Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnaklar'a verilen mesajlardan yalnızca biri. Burada onlara, 'Bakın eğer komutanınız Oriç'e bile bunu yapabiliyorsak, size neler yapabiliriz düşünün' mesajı verilmek isteniyor. Bana bunu yaptıklarını duyan topraklarına geri dönen Boşnaklar üzerinde korku oluşturulmak isteniyor."


HER ŞEYİN ARKASINDA RS YÖNETİMİ VAR

Naser Oriç, yaşanan tüm bu gelişmelerin ardında, Bosna Sırp Cumhuriyeti yönetiminin olduğunu ileri sürerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Görünen o ki, Milorad Dodik, gelecek yıl yapılacak seçimleri kaybedecek. Bu son gelişmeler kesinlikle onun emri altındakilerin işi. Biyelina Savcılığı talimat verdikten sonra, SIPA doğal olarak işini yapacak. Bu olaya SIPA'nın da dahil olup olmadığını söyleyemem. Açıkça görülüyor ki Sırp istihbaratı parçalamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnaklar'ın lehine olan her şey onların işine gelmiyor."


BUNLAR YALNIZCA BAŞLANGIÇ

Srebrenitsalı komutan Oriç, tüm bu olanların, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnaklar'ın aleyhine yapılan eylemlerin bir başlangıcı olduğunu belirterek, "Boşnaklar, tüm bu yapılanların bir başlangıç olduğunun ve ilerleyen dönemde çoğalarak devam edeceğinin bilincinde olmalılar. Buradaki amaç, nefreti alevlendirmek. Bunun farkında olmalı ve ona göre davranmalıyız. Tüm yöntemleri kullanarak, bu yaptıklarını devam ettirecekler.Kesinlikle, göreceksiniz. Bunu da sadece bana karşı değil, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki Boşnaklar'ın durumunu iyileştirmek için çalışan herkese yapacaklar'' diye konuştu.

Oriç, son olarak, SIPA tarafından operasyon düzenlenen evde, ailesinden kimsenin yaşamadığını ve o evi kullanmak üzere, savaşta topraklarından sürgün edilen ve şimdilerde yeniden Srebrenitsa'ya geri dönen bir yaşlı çifte verdiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsanevi Bosnalı komutana komplo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN