İngiltere ayağa kalktı

G20 zirvesinde Rusların "İngiltere kimsenin kaale almadığı bir ada" demesi İngiltere’yi ayağa kaldırdı.

Giriş Tarihi: 6.9.2013 14:02 Güncelleme Tarihi: 6.9.2013 14:05

G20 zirvesinde Rus diplomatların İngiltere'ye "artık küçük ada" şeklinde alaylı ifadelerde bulunduğu iddia edildi. Cameron konuşmasında bu değerlendirmelerin Ruslar tarafından yalanlandığını belirtirken, İngiltere'nin dünya ölçeğinde bir ülke olduğunu söyledi. Cameron, Rusya Devlet Başkanı'nın Esad rejiminin kimyasal silah kullanması ile ilgili konuda gerçeklerden kilometrelerce uzakta olduğunu iddia etti.

Rus yetkililerin alaylı ifadeleri, Suriye'de kimyasal silah kullanımının İngiliz gizli servisi MI6'nin Guta'dan topladığı numuneleri incelediği ve sarin gazı tespit ettiğini açıklamasının üzerinden yaptığı kaydedildi.

İngiliz gazetelerinin çoğu G20 zirvesi haberini Rusların "İngiltere mi? Kimsenin kaale almadığı küçük bir ada" sözlerini başlık yaparak verdiler. Daily Mail gazetesi G20'de gerilim artarken Rusların İngiltere Başbakanına şaşırtıcı bir saldırıda bulunduklarını yazdı.

The Guardian gazetesi İngiltere'nin Suriye'deki sinir gazıyla ilgili yeni kanıtının Rusya ile Batı'yı çatışmaya soktuğunu vurguladı.

Daily Mirror tam sayfa haberinde "Kimse İngiltere'yi umursamıyor.. Chelsea futbol kulübünü satın alan yöneticiler hariç" başlığını atarken Rusya ve ABD ilişkilerinin gittikçe soğuyacağı yorumunu yaptı.

The Times'daki habere göre, 10 Downing Street, İngiltere ile ilgili yorumu yapan Putin'in yardımcısının söylediklerini netleştirmesini istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere ayağa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN