Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirobo'dan mesaj

Japonya tarafından uzaya gönderilen Kirobo "Bir robot, çok daha parlak bir gelecek için küçük bir adım attı" sözleriyle uzayda konuşan ilk robot oldu

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Geçtiğimiz ay, Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından uzaya fırlatılan konuşan robot Kirobo, ilk sesli mesajını dünyaya yolladı. Erkek bir Japon astronot biçiminde üretilen Kirobo, "21 Ağustos 2013, bir robot herkes için çok daha parlak bir gelecek adına küçük bir adım attı" şeklindeki sözleriyle, uzayda konuşan ilk robot oldu. JAXA'dan yapılan açıklamada, Japon astronot Koichi Wakata'nın kasım ya da aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ayak basarak, ülkesinin uzaydaki çalışmalarını sürdüren ekibe katılacağı kaydedildi. Wakata'nın, daha sonra Kirobo ile bir konuşma gerçekleştireceği, bunun da bir robotla bir insan arasında uzayda yaşanan ilk diyalog olacağı bildirildi. Konuşmanın, Japonya'nın ISS'teki modülü 'Kibo'da yaşanacağı açıklandı. Kibo, Japon dilinde "umut" anlamına geliyor.

GÖREV: İLETİŞİM

Tokyo Üniversitesi İleri Teknoloji Merkezi'nde, Dentsu, Robo Garage ve Toyota şirketlerinin desteğiyle üretilen Kirobo, 4 Ağustos'ta Japonya'daki Tanegashima Uzay Merkezi'nden fırlatıldıktan sonra, ISS'teki varış noktasına 10 Ağustos'ta ulaşmıştı. Üretim sürecine JAXA'nın de aktif şekilde destek verdiği Kirobo'nun içinde yer aldığı proje, insanlarla robotların uzaydaki iletişim biçimlerini gözlemlemeyi amaçlıyor. Kirobo'nun bir görevinin de, yıl sonunda kendisine katılacak olan astronot Koichi Wakata'nın konuşmalarını kayıt altına almak olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirobo'dan mesaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN