Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Battaniye de buzları eritemedi

Giriş Tarihi: 7.9.2013

Peterhof Sarayı'ndaki akşam yemeğine Putin'in, üşüyen Merkel'in omuzuna örttüğü battaniye damgasını vurdu. Renkli geçen davet de görüş ayrılıklarını gidermeye yetmedi

G-20 Zirvesi'ne katılan liderler, St. Peterburg yakınlarındaki tarihi Peterhof Sarayı'nda önceki akşam verilen yemeğe katılarak yorgunluk attılar. Paris'teki Versay Sarayı'ndan hareketle "Rus Versayı" olarak tanımlanan saraydaki yemeğe de Suriye konusundaki görüş ayrılıkları damgasını vurdu. Yaklaşık 4 saat süren yemeğin sonunda açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron, yemek sırasındaki tartışmaların çok etkileyici olduğunu açıkladı. Cameron, "Ama, görüş ayrılıkları öylesine derin ki, bir anlaşma çıkması mümkün değil" dedi. Kimyasal saldırıyı Esad rejiminin değil de muhaliflerin düzenlediğini düşünen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye meselesine bakış açısını da eleştiren David Cameron, "O, bizim gerçek diye inandığımız şeyin kilometrelerce uzağında duruyor. Ama ona kesin kanıtları sunacağım ve ikna olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

SU VE IŞIK ŞOVU BÜYÜLEDİ

Yemek sırasında Vladimir Putin'in de ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a, cezalandırıcı bir saldırının ardından barış görüşmelerinin hayatta kalma şansının minimuma düşeceğini söylediği belirtildi. İtalya Başbakanı Enrico Letta ise akşam yemeğinin sadece mevcut görüş ayrılıklarının tescillenmesi anlamına geldiğini kaydetti. Akşam yemeğinin verildiği Peterhof Sarayı, renkli görüntülere de sahne oldu.

'KÜÇÜK ADA' KRİZİ
Sarayın girişinde, bütün konukları 19'uncu yüzyıl balo kıyafetleri giymiş kadınlı-erkekli gruplar karşıladı. Bütün ülke liderleri toplu halde yemek salonuna geçerken, ABD Başkanı Barack Obama'nın topluluğun arkasından tek başına yürümesi dikkatlerden kaçmadı. Peterhof Sarayı'nın bahçesinde ise konuklar için özel bir su ve ışık gösterisi düzenlendi. Sarayın tamamen aydınlatıldığı gösteri sırasında, hava soğuyunca Vladimir Putin, Angela Merkel'in omzuna elleriyle battaniye örttü. Dün İngiltere ile Rusya arasında ilginç bir de polemik yaşandı. Vladimir Putin'in resmi sözcülerinden Dimitry Peskov'un, İngiltere'den "Kimsenin ciddiye almadığı küçücük bir ada" olarak söz etmesi, Başbakan David Cameron'ı kızdırdı. Rus tarafı açıklamayı sahiplenmese de, Cameron tepkisini, "İngiltere küçük bir ada olabilir, ancak Avrupa'yı faşizmden korumuş, kölelik sistemini kaldırmıştır. İngiltere, icat edilmeye değer her şeyi icat edip geliştiren bir ülkedir. Başka hiçbir ülkenin daha övünülecek bir tarihi ve bizimkinden daha büyük bir kalbi yoktur" şeklinde ortaya koydu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Battaniye de buzları eritemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN