Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye krizi zirvenin fay hattı

G-20 zirvesi askeri operasyon noktasındaki fikir ayrılıklarını gideremedi. ABD'nin Suriye'ye yönelik operasyona planına Türkiye Kanada, Fransa ve İngiltere destek verdi Rusya'nın başını çektiği operasyon karşıtı cephede ise "Operasyon uluslararası hukukun tabutuna çivi çakmak" görüşü hâkim. Merkel de çözümün adresi olarak Cenevre'yi gösterdi

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen iki günlük G-20 Zirvesi'nden Suriye krizinin çözümüne dair somut bir sonuç çıkmadı. ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye düzenlenecek olası bir askeri harekât konusunda dünya liderlerini ikna edemezken, zirvenin krizle ilgili görüş ayrılıklarını daha da derinleştirdiği yorumları yapılıyor. Zirvenin son gününü, askeri operasyon için nabız yoklamaya devam ederek geçiren Başkan Obama, İngiliz diplomatik kaynaklarına göre, sadece Türkiye, İngiltere, Fransa ve Kanada'nın desteğini kazanabildi. Birçok Avrupa liderinin, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını düşündüğü, ancak bunu rejimin yaptığı konusunda somut deliller istediği belirtiliyor.

CENEVRE ÖNERİSİ

Rusya'nın başını çektiği operasyon karşıtı cephede ise Vatikan'dan, Çin'e ve Birleşmiş Milletler'e (BM) kadar birçok ülke ve uluslararası kuruluş bulunuyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, olası bir ABD saldırısının "uluslararası hukukun tabutuna çakılmış yeni bir çivi" olacağı ileri sürüldü. St. Petersburg'daki zirvede Suriye konusunda askeri seçeneğin beklenen desteği bulamaması, diplomatik çözümlerin yeniden masaya yatırılmasını da beraberinde getirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bütün katılımcıların, soruna siyasi bir çare bulunması noktasında olduklarını söyledi. Merkel, "Bütün liderler, İkinci Cenevre Konferansı'nın, barışçıl bir çözüm için faydalı olacağını düşünüyor. Türkiye dahil" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise müdahale ile ilgili bir soruya "Hem BM raporunu, hem de AB'nin kararını bekleyeceğiz"dedi.

ÇİN: TEKRAR DÜŞÜNÜN
Çin ise Rusya ile aynı çizgideki tavrını koruyor. Dün ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise Suriye krizinin askeri yolla çözülmemesi gerektiğini bildirdi. Şi, "Bütün ülkeleri, harekete geçmeden önce bir kere daha düşünmeye çağırıyoruz" dedi. Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları ise dün sürpriz bir adımla, Beşar Esad rejiminin Suriye'de kimyasal silah kullandığı sonucuna vardıklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye krizi zirvenin fay hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN