Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa'dan barış duası

Giriş Tarihi: 8.9.2013 15:29
Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Suriye'de devam eden şiddetin bir an önce durması ve kardeşler arasındaki bu çatışmaya barışçıl çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus meydanında dün onbinlerce kişiyle Suriye'de barış için dua eden Papa Franciscus, bugün de Angelus duasında binlerce kişiye seslendi.

Suriye için barışçıl çözüm dileğini vurgulayan Papa Franciscus, "Suriye'deki her türlü şiddet ve yıkım hemen durmalı ve kardeş çatışmasına adil bir çözüm bulmak için çalışılmalı" dedi.

Papa, iyiyi seçip, kardeşliğe atılan nefrete, şiddetin her türlü haline, bazılarının ticari çıkarları için yapılan yasadışı ticarete ve silah satışlarına "hayır" demek gerektiğini ifade etti.

"İnsanın içinde kötüyle mücadele etme gibi yeteneği yoksa bu kadar çok savaş yapmak neden?" diye sorgulayan Papa, "İçimde her zaman bir şüphe var. Bu gerçek bir savaş mı yoksa ticari amaçla silah satmak ya da yasadışı ticaret için yapılan bir savaş mı?" ifadelerini kullandı.

Barışı aramanın uzun ve zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Papa, "Barış sabır ister, bunun dua etmeye devam etmeliyiz" dedi.


- "Ortadoğu için dua ediyoruz"


Konuşmasında Ortadoğu'daki diğer ülkelere de değinen Papa Franciscus, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ortadoğu için de dua ediyoruz. Özellikle Lübnan için. Aradığı istikrarı, birlikte yaşama modelini sürdürmesi için. Aynı şekilde Irak için. Mezhep çatışmalarını bırakıp, uzlaşmaları için. İsrailliler ve Filistinliler arasındaki barış sürecinin kararlılık ve cesaretle ilerlemesi için dua ediyoruz. Mısır için de dua ediyoruz. Mısırlılıların, Müslümanlar ve Hıristiyanlar, tüm nüfusun iyiliği için olacak toplumu birlikte inşa etmeleri için."

Ruhani lider Papa, dün akşam gerçekleştirdikleri ve dünyanın pek çok yerinden de kişinin katıldığı "Suriye, Ortadoğu ve dünyada barış duası" etkinliğine gösterilen ilgiden dolayı da teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa'dan barış duası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN