Gazze'de ekmek krizi

İsrail ablukası ile Mısır'ın sınır kapısı ve tünelleri kapatması sonucu neredeyse dünyayla tüm bağlantısı kesilen Gazze'de, "Ekmek krizi" endişesi yaşanıyor.

Giriş Tarihi: 9.9.2013 12:55 Güncelleme Tarihi: 9.9.2013 12:58
Gazze Elektrik ve Doğal Kaynaklar İdaresi, daha önce büyük bir bölümü Mısır üzerinden karşılanan ancak sınırdaki tünellerin kapatılmasıyla ortaya çıkan akaryakıt sıkıntısı nedeniyle elektrik santralinin devre dışı kalabileceği uyarısında bulundu.

Elektrik ve akaryakıt sorununun Gazzelilerin temel ihtiyaç maddelerinin karşılanmasında sıkıntıya neden olacağı ve özellikle ekmek üretimine ciddi darbe vurabileceği ifade ediliyor.

Fırıncılar Derneği Başkanı Abdunnasır el-Acrami, Gazze'nin daha önce başta yakıt olmak üzere neredeyse tüm ihtiyaçlarını tünellerden karşıladığını belirterek, "Bugün içine düştüğümüz durum İsrail'in ambargoya başladığı ilk yılları hatırlatıyor" dedi.

Gazzeli fırıncı Halid Ebu Musa da bölgedeki fırınların çoğunda, akaryakıtla çalışan jeneratörler yardımıyla ekmek yapıldığını belirtti.

Mısır sınırındaki tünellerin kapanması nedeniyle Gazze'de akaryakıt sıkıntısının yaşandığına değinen Ebu Musa, akaryakıtın da tükenmesi ve muhtemel elektirik kesintileri sırasında fırınların çalışamayacağını ifade etti.


"AKARYAKIT İSRAİL'DEN ALINIRSA EKMEK FİYATI ARTAR"

Bu durumda ekmek üretiminde problem yaşanacağını dile getiren Ebu Musa, akaryakıtı İsrail'den almaya mecbur kalmaları durumunda ise ekmek fiyatının 2 kat artacağını söyledi.

Fırıncı Muhammed eş-Şanti de ilerleyen günlerde Gazze'de ekmek üretiminin "durma noktası"na gelebileceği uyarısında bulunarak, İsrail'den alınan akaryakıtın da pahalı olması dolayısıyla bunun doğrudan, temel gıda maddesi ekmeğin fiyatına yansıyacağını anlattı.

Şu anda günde 8 saat elektrik alabildiklerini, geri kalan zamanda jeneratör kullandıklarını belirten Şanti, jeneratörlerin devre dışı kalması halinde üretimin yüzde 70 azalacağını ifade ederek, "Fırıncıların ekmek üretimi yapamaması, Gazze'de büyük bir krize neden olacak. Filistinliler, biraz ekmek alabilmek için uzun kuyruklar oluşturacak" diye konuştu.


"TÜNELLERİN KAPATILMASI"

Öte yandan İsrail'in uyguladığı ambargo ve Mısır yönetiminin Gazze'nin "can damarı" olarak nitelendirilen tünellere yönelik yıkım faaliyetleri, Gazze ekonomisi üzerinde de büyük tahribata yol açıyor. Tünellerin yıkılması sonucu bölgedeki işsizlik oranlarında da ciddi artış görülüyor.

Uzmanlar, tünellerin kapatılmasının yol açacağı olumsuz etkiler dikkate alındığında, Gazze'de yoksulluk oranının yüzde 40'a yükseleceği tahmininde bulunuyor.

Günlük yaklaşık 400 bin litre motorin ve 200 bin litre benzine ihtiyacı olduğu belirtilen Gazze'de, İsrail'in 2007 yılında sınır kapılarını kapatmasının ardından, akaryakıt ihtiyacının büyük bir kısmı sınırdaki tünellerden karşılanıyordu.

Ayrıca İsrail sınırındaki Kerim Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan da bölgeye, günlük 120 ila 150 bin litre akaryakıt sevkiyatı yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de ekmek krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN