Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'dan indirimli savaş uçağı

Giriş Tarihi: 9.9.2013 17:15

İspanya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais, Albacete üssünde bulunan Mirage F-1 tipi eski model savaş uçaklarından 19'unun satışa çıkarıldığını ve Savunma Bakanlığı'nın yeni bütçesinin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2014 tarihinden önce bu satışların gerçekleşmesinin amaçlandığını yazdı.

İspanya Hava Kuvvetleri'nin son 35 yıldır en büyük kozu olarak gösterilen Mirage F-1'lerin yerini artık modern ve daha pahalı olan Eurofighter uçaklarının aldığıa işaret eden gazete, kemer sıkma politikalarının uygulandığı bir dönemde Savunma Bakanlığı'nın da Mirage F-1'leri elden çıkarma kararı aldığını belirtti.

Gazetenin haberinde verilen bilgilerde, Mirage F-1'lerden mevcut durumda 19 adet satılabileceği ve Arjantin, Ekvador, Peru ve Mısır gibi ülkelerin bu uçaklarla ilgilendiği ifade edildi. İspanyol hükümetinin, Mısır'a yapılan tüm silah ihracatını dondurma kararı nedeniyle Mirage F-1'lerin bu ülkeye satılma olasılığı bulunmadığı hatırlatıldı.

İspanya Savunma Bakanlığı'nın henüz uçaklar için bir fiyat belirlemediği ancak yaklaşık 38 milyon avro tutmasının beklendiği kaydedildi.
Öte yandan İspanya Maliye ve Kamu Yönetimi Bakanlığı, geçen temmuz ayında 15 bin 135 taşınmaz devlet malının satışa çıkarılacağını duyurmuştu. 2015 yılına kadar satılması planların taşınmazların üçte biri (6 bin 906'sı) Savunma Bakanlığı'na ait bulunuyor.

İspanya'da, kriz nedeniyle son 4 yıldır kesintinin yapıldığı Savunma Bakanlığı bütçesi, son olarak 2013'te bir yıl öncesine oranla yüzde 6 azaltılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'dan indirimli savaş uçağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN