Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'dan Suriye hamlesi

Giriş Tarihi: 10.9.2013 13:01 Güncelleme Tarihi: 10.9.2013 15:05
Fransa, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime verilmesi ve imha edilmesi, aksi takdirde bu ülkeye karşı askeri güç kullanılması yönünde, BM Güvenlik Konseyi'ne bir karar tasarısı sunacağını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Moskova'nın Esad rejiminin kimyasal silahlarını uluslararası topluma devretme teklifinin, 'belli şartlar dahilinde' kabul edilebilir olduğunu belirtti. Europe 1 Radyosu'na konuşan Fabius, Rusya'nın uluslararası toplumun baskısına boyun eğerek Suriye konusunda tavrını değiştirdiğine inandığını söyledi.

Fabius şunları ifade etti: 'Rusların duruşunun değişmesinin iki büyük nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi, Suriye rejimini sorumlu tutma yönündeki kararlığımız, ikincisi ise Rusya'nın kimyasal saldırıyı rejimin gerçekleştirdiğine dair kanıtların daha da belirginleştiğini görmesidir. Bu yüzden, Suriye'nin etkisinden biraz daha uzaklaşmaya çalışıyorlar.' Rusya'nın, Beşar Esad'ın kimyasal silah stoklarını teslim etmesi yönündeki teklifinin üç şartın gerçekleşmesi ve silahların teslim edilmemesi halinde BM tarafından yaptırım uygulanması koşuluyla kabul edilebilir olduğunu belirten Fabius, bu şartları şöyle sıraladı: 'Hem Rusya, hem de Suriye bu silahların kontrolü ve imhası hususunda taahhütte bulunmalıdır. Bu taahhüt bağlayıcı olmalı ve gerçekleşmemesi halinde, yaptırımlar uygulanmalıdır. Son olarak, insanlığa karşı işlenen bir suç olarak kabul edilen kimyasal saldırı, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soruşturulmalı ve suçlular cezalandırılmalıdır." Dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahları uluslararası topluma devretme teklifinde bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'dan Suriye hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN