Suriye'den flaş karar

Giriş Tarihi: 10.9.2013 14:28 Güncelleme Tarihi: 10.9.2013 15:51

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası topluma devretme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Suriye Başbakanı Vail El Halki, "Suriyelilerin ölmemesi için Rusya'nın teklifini destekliyoruz" dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası topluma devretme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.Dün Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, kimyasal silahları uluslararası topluma devretme konusundaki Rusya'nın teklifini kabul ettiklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada Şam'la kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması için "etkin" ve "somut" bir plan üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Diğer bir haber iseABD Senatosu Çoğunluk Lideri Harry Reid'den gelmişti.Reid, ABD Başkanı Barack Obama'ya Suriye'ye askeri operasyon düzenleme konusunda yetkilendirecek ve Çarşamba günü yapılacak oylamanın ertelendiğini açıklamıştı.

SMDK "SİYASİ MANEVRA" OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye yönetiminin kimyasal silahları teslim etmeyi kabul etmesini "siyasi manevra" olarak niteledi.

SMDK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye yönetiminin, Rusya'nın kimyasal silahları teslim etmesi yönündeki teklifi kabul etmesini, "daha fazla insanın yaşamına mal olacak oyalama taktiği" olarak değerlendirdi.

Açıklamada, "Uluslararası kanunlara aykırı her olaya gerçekçi tepki göstermek gerekir. Ne olursa olsun siyasi tavizler verilerek ya da suç aletleri teslim edilerek insanlığa karşı işlenen suçların örtbas edilmesi veya zaman aşımına uğraması söz konusu olamaz" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye'nin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesinin muhtemel askeri müdahalaye engel olması durumunda kendilerinin Şam yönetimiyle diyaloğa geçmeye hazır olduklarını" belirtmiş, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın teklifini olumlu karşıladıklarını ifade etmişti.

Öte yandan SMDK'nın 13 Eylül Cuma günü, İstanbul'da Suriye'ye yönelik muhtemel askeri müdahale ve son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplanacağı belirtildi.


"İRAN'IN AMACI SURİYE'YE SAVAŞ AÇILMASINI ÖNLEMEKTİR"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin amacının, Suriye'ye savaş açılmasını önlemek olduğunu belirterek, "Bu yöndeki umutlarımız son günlerde güçlenmiştir" dedi.

Ruhani, 22. Cuma İmamları Toplantısının ikinci gününde yaptığı konuşmada, "Suriye'de savaş olursa, ağır bedeller ödenir" uyarısında bulundu.

Hükümetin son iki hafta içerisinde olası askeri müdahaleyi önlemek için yoğun diplomasi trafiği yürüttüğünü belirten Ruhani, "Bazı makamlara gerekli mesajlar iletilmiştir ve Dışişleri Bakanlığımız birçok ülkeyle iletişim halindedir" ifadesini kullandı.

Ruhani, dünya kamuoyunun da savaşa karşı olduğuna işaret ederek, "ABD'nin en yakın müttefiki olan İngiltere'nin parlamentosu dahi askeri müdahale seçeneğini reddetti. Bunun sebebi tabi ki İngiliz parlamentosunun Suriye hükümetini ya da halkını düşünmesi değil, önceki savaşlarda yaşadıkları tecrübelerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin tüm çabasının olası savaşın engellenmesi olduğunu belirten Ruhani, "Ama eğer Suriye halkına savaş açılırsa, bundan en çok savaşı başlatanlar ve destekleyenler zarar görecektir. Suriye'de savaş olursa, ağır bedeller ödenir" diye konuştu.

Suriye halkına gıda malzemesinden oluşan insani yardımların gönderilmesi için talimat verildiğini kaydeden Ruhani, "Müslüman bir ülkenin vatandaşları ekmek dahi temin edemeyecek kadar vahim bir duruma düştüğünde buna seyirci kalamayız. Birçok sorunla karşı karşıya olan Suriye halkına yardım etmek sorumluluğumuzdur" dedi.

AB, RUSYA'NIN ÖNERİSİNE DESTEK VERDİ

Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahların denetlenmesi yönündeki teklifine Avrupa Birliği'nden destek geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, "Teklifi ilgiyle inceliyoruz. Suriye'de şiddeti azaltacak her öneriyi memnuniyetle karşılıyoruz. Kimyasal silahların kullanım dışına çıkarılması hayati" dedi.

Bu ciddi teklifin tüm taraflarca dikkate alınması ve gereğinin yapılması çağrısında bulunan Mann, AB'nin de üzerine düşen katkıyı vermeye hazır olduğunu vurguladı. Sözcü, "Bu tür süreçlerde herkes hızla sürece bağlılığını bildirmeli ve elbette biz de rolümüzü oynamaya istekliyiz" ifadesini kullandı.

Bu arada AB Komisyonu, Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar için 58 milyon avro ilave yardım kararı aldı.

ARAP BİRLİĞİ'NDEN DESTEK

Arap Birliği, Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahlarla ilgili teklifini desteklediğini duyurdu.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, "Arap Birliği, Suriye krizinin başından beri siyasi çözümden yana oldu. Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi teklifine olumlu bakıyoruz. İlerleyen saatlerde teklife destek veren yazılı açıklama yapılacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Suriye'ye olası askeri müdahalenin Beşşar Esed'in elindeki tüm kimyasal silahları gecikmeden uluslararası topluma teslim etmesiyle önlenebileceği" şeklindeki sözleri üzerine, "Suriye'nin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesi, bu ülkeye düzenlenecek askeri müdahaleye engel olacaksa biz derhal Şam yönetimiyle diyaloğa geçmeye hazırız" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'den flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN