Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye Türkmenleri birleşiyor

Giriş Tarihi: 10.9.2013 16:07 Güncelleme Tarihi: 10.9.2013 16:33

Suriye'deki dağınık siyasi yapılarını tek çatı altında toplamaya çalışan Türkmenler tarafından kurulan Suriye Türkmen Meclisi'nin başkanlığında görev değişikliği oldu. Meclis'i oluşturan Türkmen gruplarının oylarıyla göreve gelen emekli tümgeneral Fayez Amro, önceliklerinin ülke içindeki Türkmen direnişçileri "El Fetih Tugayı" adı altında birleştirmek olduğunu söyledi.

Suriye'de Mart 2011'de demokratik taleplerle sokağa dökülen halkın rejim tarafından şiddete maruz kalması ve ardından başlayan silahlı çatışmaların iç savaşa dönüşmesi, uzun yıllardır siyasi örgütlenmeden mahrum olan Türkmenleri de teşkilatlanmaya sevketmişti.

Türkmenler tarafından meydana getirilen çeşitli oluşumlar ülkedeki gelişmelerde daha fazla söz sahibi olabilmek amacıyla geçen martta Suriye Türkmen Meclisi adı altında bir çatı örgüt kurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı kongrede Meclis'in ilk başkanlığına Semir Hafız seçilmişti.

Önceki gün Ankara'da olağanüstü kongresini yapan Suriye Türkmen Meclisi'nin temsilcileri, başkanlık görevine Amro'yu getirdi. Amro, göreve geldikten sonra yaptığı ilk açıklamada AA muhabirine, Türkmen hareketinin durumunu ve ülkedeki gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye'de Beşşar Esed yönetimine karşı direnen ilk kesimin Türkmenler olduğunu savunan Amro, Türkmen Meclisi'nin Türkmenlerin çoğunluğunu temsil ettiğini vurguladı. Amro, hedeflerine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Sahada rejime karşı savaşan Türkmen silahlı birliklerinin yakında El Fetih Tugayı adı altında birleştireceğiz. Türkmen silahlı birliklerine hiçbir zaman etnik bir kimlik vermeyi uygun görmedik. Her zaman rejime karşı savaşan diğer silahlı muhalif güçlerin yanında olduk. Bazı köylerde Arap kökenli silahlı güçlerle birlikte mücadele eden Türkmenler de var. Her zaman da Türkmen birliklerine karşı nasihatımız şu oldu, 'Suriye'yi korumaya yönelik mücadele eden diğer silahlı güçlerle birlikte hareket edin.' Suriye'nin yılladır birlikte yaşayan halkını ayrıştıran hiçbir adımda bulunmadık."

"MÜDAHALE ESED'İ UZAKLAŞTIRMALI"

ABD'nin Suriye'ye yönelik olası askeri müdahalesini de değerlendiren Amro, müdahalenin amacının ne olduğunu henüz anlayamadıklarını, sivil halka zarar vermesi halinde buna karşı çıkacaklarını ifade etti. Amro, "Amacı belli olmayan bir askeri müdahale rejimi daha fazla kimyasal silah kullanmaya sevk edebilir. Evrensel insan hakları prensiplerini zedelemeyen bir müdahale olması gerekiyor. Müdahaleden tek beklentimiz ve isteğimiz Esed rejimini Suriye'den uzaklaştırmak" ifadelerini kullandı.

ABD ve Batı ülkelerinin siyasi çözüm yaklaşımlarına ilişkin olarak ise Amro, "Onların bahsettiği siyasi çözüm sürecinde Esed bir taraf olarak yer alacaksa şunu iyi bilsinler ki, Suriye halkı hiçbir zaman buna ikna olmayacak ve Esed ile aynı masada bir daha oturmayacaktır" diye konuştu.
Batı ülkelerinin Suriye'de radikal grupların varlığını gerekçe göstererek muhaliflere yardımı artırmamasına ve silah yardımı yapmamasına değinen Amro, Suriye'de radikal gruplar olmadığını, birtakım grupların yeteri kadar dış destek alamadığı için "bazı radikal tavırlar sergilediğini" savundu.

Amro, Suriye'nin etnik gruplara göre yapılanmasını istemediklerini, bazı Kürt gruplar tarafından dile getirilen özerklik taleplerine karşı olduklarını ve halihazırda Kürtlerin büyük bölümünün özerklik beklentisi bulunmadığını iddia ederek, şu görüşleri dile getirdi:

"Kürt kardeşlerimizi Suriye'yi beraber inşa etmeye her zaman davet ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Türkmenler ile Kürtler Suriye'nin korunmasının en büyük teminatı ve aracıdır. Kürtlerin ayrılık meslesi hem kendi davalarına hem de bizim davamıza en büyük zararı verir. Türkmenler olarak, ülkenin etnik yapılanmaya göre parçalanmaısnı kesinlikle reddediyoruz. Kürtler de Suriye'nin her yerinde yaşıyorlar ve her yerine dağılmışlar. Bu durumda onların zenginliğini gösterir. Biz her zaman onların da siyasi haklarını elde etmelerinden yanayız ve bunun için de beraber hareket etmeye de hazırız."

Feyaz Amro, Beşşar Esed'e bağlı Suriye ordusundan 8 Şubat 2011'de ayrılarak daha sonraki süreçte muhalefet cephesine katıldığını anımsattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye Türkmenleri birleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN