Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 SAS komandosu sorgulandı

İngiltere'de Daily Express gazetesinin "Diana'nın ölümünde SAS komandolarının parmağı var" iddiası üzerine, 1997'de görev yapan 30 komando sorguya çekildi

Giriş Tarihi: 11.9.2013
1997'de İngiliz Özel Timi'nde SAS komandosu olarak görev yapan 30 kişi, Prenses Diana'nın ölümüyle ilgili sorgulandı. Prenses Diana ve Dodi El Fayed'in içinde bulunduğu aracın Paris'te kaza yapmasına neden olmakla suçlanan eski komandoların, Diana'nın ölümüyle ilgili yapılan soruşturma kapsamında ifadelerinin alındığı belirtiliyor. İngiltere Özel Tim Müdürü'nün Galler Prensi Charles ile yazılı iletişime geçerek, eski SAS komandoları adına Kraliyet ailesi, Prens William ve Prens Harry'den özür dilediği belirtiliyor.

HÜKÜMET ENDİŞELİ

Daily Express gazetesinin gündeme getirdiği iddialar, İngiltere hükümetinde de kaygıya neden oldu. Hükümet kanadı, iddiaların gerçek olup olmadığının bir an önce aydınlatılmasını isterken, gazeteye konuşan ismi açıklanmayan bir hükümet kaynağı, "İki hafta önce Diana'nın öldürüldüğünü ve bu cinayetin arkasında SAS'ın olduğunu söyleseydiniz kimse inanmazdı" diyerek hükümetin olayın arkasında SAS veya SAS'a bağlı özel bir birliğin olup olmadığının ortaya çıkması gerektiğini söyledi. Gazeteye göre iddialar ilk olarak Eylül 2011'de, medyada takma adı N olan eski bir SAS askerinin kayınvalidesinin Kraliyet Askeri Birliği'ne yazdığı mektupla gündeme geldi. Ancak Kraliyet Askeri Birliği iddiaları araştırmak üzere harekete geçmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 SAS komandosu sorgulandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN