11 günlük senaryo

Giriş Tarihi: 12.9.2013

İsrail'in Haaretz gazetesi, Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime açmasını öngören Rus planını 11 gün önce yazdı. İddiaya göre tasarı G-20'de konuşuldu

Lübnan gazetesi L'Orient- Le Jour, uluslararası kamuoyunun sıcak baktığı "Esad'ın kimyasal silahlarını Rusya gözetiminde, uluslararası bir örgüte teslim etme" planının 5-6 Eylül'deki G-20 zirvesinde kararlaştırıldığını yazdı. İsrail'in Haaretz gazetesi yazarlarından Barak Ravid'in yazısına dayandırılan habere göre 9 Eylül'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Esad elindeki tüm kimyasal silahları bir hafta içinde uluslararası örgütlere teslim etsin" önerisi, medyada yer aldığı gibi "önceden düşünülmemiş bir öneri" değil. Ravid uluslararası kamuoyunun askeri müdahale seçeneğini tartıştığı 1 Eylül tarihli haberinde, Obama ve Putin'in diplomatik bir çözümü tercih edeceği öngörüsünde bulundu. Ravid'e göre Obama Suriye'ye saldırma konusunda son derece isteksiz, Rusya ise "uluslararası kamuoyundaki itibarını korumak" için bu plana dünden razıydı. Ravid şu sıralar uygulanması en muhtemel planı da günler öncesinden aşama aşama anlattı; "Esad tüm kimyasal silahlarını Rus yetkililere ve Birleşmiş Milletler'e teslim edecek, kimyasal silahlar BM görevlilerince imha edilecek ve uluslararası bir konsey Cenevre'de toplanarak barış görüşmelerini konuşacak."

PLAN ABD'YE İLETİLDİ

Suriye ise dün Kerry'nin teklifini kabul ettiğini resmen açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin bugün Cenevre'de yapacakları zirvede bu süreci netleştirmesi bekleniyor. Rus İtar-Tass ajansı da Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahların denetime verilmesi konusunda hazırladığı planı ABD'ye ilettiğini duyurdu. Ajans, planın Cenevre'deki Lavrov ve Kerry görüşmesinde ele alınacağını açıkladı. Öte yandan yarın Kırgızistan'da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Teşkilatı zirvesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelecek Vladimir Putin, İran'a S-300 füze sistemleri satışı ve nükleer santral inşaatı teklifinde bulunacak. Böylelikle Rusya, hem reformist Ruhani'ye desteğini vurgulayacak hem de İran'ı Rusya aleyhinde açtığı 4 milyar dolarlık S-300 davasından vazgeçirmeye çalışacak.

Rejim 8 katliam yaptı
Bİrle şmİş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Esad rejimi veya destekçileri tarafından son 1,5 yılda en az 8, muhalif güçler tarafından ise 1 katliam yapıldığını duyurdu. Katliamlara neden olanların yargı önünde hesap vermesi gerektiğine işaret edilen raporda, "sayısız Suriyelinin" kayıp olduğu açıklandı. Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün raporunda ise Suriye'de Mart 2011'den bu yana süren çatışmalarda 101 bin 513 kişinin öldüğü belirtildi.

'Askeri müdahaleye hazırız'
ABD Başkanı Obama, halka hitabında Suriye'deki kimyasal silahlarla ilgili politikasını anlattı. "Rusya'nın teklifinin başarılı olup olmayacağını söylemek için çok erken" diyen Obama, diplomasinin başarısız olması durumunda ABD'nin güç kullanma tehdidini elinde bulundurduğunu söyledi. Obama ayrıca, "Suriye'deki silahlar müttefiklerimiz Türkiye, Ürdün ve İsrail'i tehdit ediyor" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası kontrole devretmesinin ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri bir operasyon yapmayacaklarını garanti etmesinin ardından gerçekleşebileceğini söyledi.

Esad'a doğum günü konvoyu
Suriye Devlet Başkanlığı koltuğuna babası Hafız Esad'ın ardından 2000'de oturan Beşar Esad dün 48'inci yaş gününü kutladı. Rejim yanlısı sitelerden gün boyu başkent Şam'da yapılacak Esad'a destek konvoyuna katılma çağrıları yapıldı. Öte yandan önceki gün 64 kişiyi daha öldüren rejime bağlı birlikler geçen ay muhaliflerin denetimine geçen Hanaser bölgesini geri almak için geniş çaplı operasyon düzenledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 günlük senaryo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN