Esad'a bir şans daha tanıdılar

Giriş Tarihi: 15.9.2013

ABD ve Rusya, Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesinde uzlaşmaya vardı. Esad, elindeki silahların bilgilerini bir hafta içinde sunacak. Anlaşma ihlal edilirse BM devreye girecek

Üç gün boyunca İsviçre'nin Cenevre kentinde yoğun bir müzakere maratonu gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesi noktasında dün uzlaşmaya vardı. Mutabakata göre, Esad rejimi elindeki kimyasal silahların ismini, cinsini, yerini, depolanma biçimini, üretim tesislerinin konumlarını içeren ayrıntıları bilgileri 21 Eylül'e kadar ilgili ülkelere sunacak. Şam yönetiminin anlaşmayı ihlal etmesi durumunda ise BM Güvenlik Konseyi her türlü tedbiri almaya yetkili olacak. Varılan mutabakat, Kerry ve Lavrov'un ortak basın toplantısıyla duyuruldu. Kerry, "Suriye, herhangi bir oyalama çabasına girişmeden, kendisine düşeni yapmalı" dedi. Uzmanların kasım ayına kadar Suriye'de çalışmalarına başlaması gerektiğini kaydeden Kerry, "Kimyasal silahlar, 2014 yılının ortasına kadar imha edilmiş olmalı" ifadelerini kullandı. Lavrov ise, anlaşmada askeri güç kullanma ifadesinin bulunmadığını belirterek, "Eğer Esad planı ihlal ederse, BM gerekli tedbirleri alır" dedi. Suriye'nin katılma talebinin kabul edildiğini açıklayan BM ise sözleşmenin 30 gün sonra yürürlüğe gireceğini açıkladı. ABD Başkanı Obama, "Eğer diplomasi başarısız olursa, ABD eyleme geçmeye hazırdır" dedi. Anlaşma İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından övgüyle karşılanırken, Özgür Suriye Ordusu mutabakatın krizi çözmeyeceğini savundu. Dışişleri Bakanlığı ise mutabakatı olumlu bir adım olarak değerlendirirken, "Bu durum Suriye yönetimince istismar edilmemelidir" uyarısında bulundu.

Muhalifler Şam'da 2 uçak düşürdü
Suriyeli muhalif gruplardan İslam Tugayı'nın, Şam'ın doğusunda son 10 gün içinde rejime ait iki uçağı düşürdüğü iddia edildi. Anadolu Ajansı'nın konuyla ilgili haberinde, muhalif grubun ayrıca 22 zırhlı aracı imha ettiği, 250 askeri de etkisiz hale getirdiği vurgulandı. Suriye'de son iki gün içinde ölen insan sayısının ise 70'i geçtiği kaydedildi.

El Kaide ÖSO'ya savaş açtı
Suriye'de El Kaide adına savaşan Irak ve Suriye İslam Devleti adlı örgüt, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) savaş açtıklarını duyurdu. Daha önceleri Beşar Esad rejimine karşı ÖSO'yla işbirliği halinde hareket eden örgütten dün yapılan açıklamada, özellikle Halep ve çevresinde ÖSO tarafından düzenlenen saldırılara karşılık verileceği vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'a bir şans daha tanıdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN