İlk yıldıza 40 bin yıl sonra ulaşacak

Güneş Sistemi'nden çıkıp yıldızlara ilerleyen Voyager 1'in en yakın yıldıza ulaşması 40 bin yılı bulacak. Aracın insanlık yok olsa bile yoluna devam edeceği öngörülüyor

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 36 yıl önce fırlattığı ve Güneş Sistemi'nin dışına çıkmayı başaran ilk uzay aracı olan Voyager 1'den gelen veriler bilim dünyasında coşkuyla tartışılmaya devam ediyor. Şu anda Güneş'ten 18.51 milyar kilometre uzaklığa kadar ilerleyerek, yıldızlar arasındaki soğuk boşlukta yer alan Voyager 1'in Güneş'in etkisinden tamamen kurtulduğu belirtildi. Science adlı bilim dergisinin internet sitesinde yayınlanan ve NASA tarafından da doğruluğu teyit edilen bilgilere göre, Voyager 1'in bulunduğu alandaki gaz yoğunlukları uzay aracının Güneş Sistemi'nin dışında bulunan helyosfer adlı bölgeyi kesin olarak geçtiğini kanıtlıyor. Projeden sorumlu ekibinin başındaki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü bilim adamlarından Ed Stone, Voyager 1'in yıldızlar arasındaki kozmik alana ulaşmasının, insanoğlunun uzayda ilerlemesinde tarihi bir dönüm noktası teşkil ettiğini açıkladı. Iowa Üniversitesi uzay araştırmaları bölümünden Don Gurnett, Voyager 1'in vardığı alanın uzay biliminde bir çığır açtığını belirterek "Araçtan merkezimize gönderilen titreşimleri fark ettiğimizde yerimizden fırladık, çünkü Voyager 1 helyosferden çok farklı ve daha önce hiç tanımadığımız yıldızlararası alana giriş yaptı" ifadelerini kullandı.

BİR DÖNÜM NOKTASI
Voyager 1'in bu sınırı 2012 yılının yaz aylarında geçtiğini hesaplayan bilim adamı astrofizikçi Marc Swisdak ise bu başarıyı "İnsanoğlunun, evrenin güneş sistemi dışında kalan kısmını tanıması için tarihi bir adım" olarak değerlendirirken NASA'nın bilimsel görevler direktörü John Grunsfeld, dünyadan en uzakta bulunan insan yapımı nesne özelliği taşıyan Voyager 1'in bilim tarihine altın harflerle kazınacağını ifade etti. Bilimadamları, Güneş Sisteminden henüz çıkan Voyager 1'in en yakın yıldıza iki ışık yılı sonra ulaşmasını bekliyor ki bu da yer yüzünde kullanılan takvimde 40 bin yıla tekabül ediyor. 2020 yılında platinyum pilleri tükenecek olan Voyager 1'in misyonunun süreceğini ifade eden astrofizikçi Marc Swisdal, aracın insanlık yok olsa bile milyarlarca yıl yoluna devam edeceğini öngördüklerini belirtti.

TÜRKÇE MESAJ BİLE VAR

Voyager 1 ve bir ay aralıkla uzaya fırlatılan ikiz uydusu Voyager 2, saatte 55 bin kilometre ile uzayda ilerlemeye devam ediyor. Dünyaya radyo dalgaları ile veri gönderen araçların kameraların enerji tasarrufu için kameraları kapalı tutuluyor. Platinyum pillerin 2020 yılında bitmesi bekleniyor. Güneş sistemindeki gezegenleri incelemek için fırlatılan uzay araçlarında 115 fotoğraf, 22 müzik parçası ve 39 değişik sesin yanı sıra 55 dilde selamlamayı içeren 30 santimetrelik bakır kaplı iki altın disk bulunuyor. Mesajlar arasında Türkçe, "Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayır olsun" da bulunuyor.

Nerih ÇATIK / DIŞ HABERLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk yıldıza 40 bin yıl sonra ulaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN