Silah yerine diplomasi

Giriş Tarihi: 16.9.2013

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye konusunda yaşananların, sorunların diplomasiyle çözülebileceğini gösterdiğini söyledi. Obama, İran Cumhurbaşkanı ile mektuplaştığını da açıkladı

Washington ve Moskova yönetimlerinin Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası kontrol altına alınması noktasında anlaşmalarından sonra, ABD Başkanı Barack Obama'dan gösterilen diplomatik çabalara övgü geldi. Amerikan ABC televizyonunda yayınlanan 'This Week' programına konuk olan Başkan Obama, Suriye'de yaşanan sürecin, sorunların diplomatik yollarla çözümünün mümkün olduğunu gösterdiğini açıkladı. Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de oldukça yapıcı davrandığını kaydederek, "Aramızdaki görüş ayrılıklarına rağmen, Suriye'deki bütün kimyasal silahların yok edilmesi için bir yol bulacağımıza inanıyorum" dedi. Putin'in muhaliflerin kimyasal silah kullandığına dair iddialarını ise reddeden Obama, "Dünyada hiç kimse, muhaliflerin bu eylemin faili olabileceği düşüncesini ciddiye almıyor" şeklinde konuştu. Röportaj sırasında ABD-İran ilişkilerine dair ilginç açıklamalarda bulunan Obama, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile arasında mektup alışverişinin gerçekleştiğini belirtti. Ruhani ile direkt konuşmadıklarını kaydeden Obama, mektupların içeriğini ise açıklamadı.

'OPER ASYON MASADA'
İranlıların, nükleer silah meselesinin kimyasal silahtan çok daha ciddi olduğunu anlamaları gerektiğinin altını çizen Obama, "İranlılar, Suriye'yi vurmayışımızı kendilerini de vurmayacağımız şeklinde anlamamalı" ifadelerini kullandı. Dün Kudüs'e giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Suriye yönetimi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmezse, askeri seçeneğin masada olduğu uyarısında bulundu. Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "ABD ve Rusya arasındaki anlaşma önemli bir adım ancak bitiş noktası değil" dedi. Hollande, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak tasarıda askeri operasyon seçeneğinin mutlaka olması gerektiğini yoksa tasarının zorlayıcı olmayacağını söyledi.

SURİYE'YE YENİ GEÇİCİ BAŞBAKAN
Suriye Ulusal Koalisyonu, İstanbul'da düzenlediği toplantıda yeni geçici başbakanı seçti. Koalisyon üyeleri, geçtiğimiz temmuz ayında istifa eden Gassan Hito'nun yerine Ahmed Tuame'yi getirdi. 114 üyenin 75'inin oyunu alarak seçilen 48 yaşındaki diş doktoru Ahmed Tuame, muhaliflerin elindeki bölgelerde geçici başbakanlık yapacak.

UZMAN GÖRÜŞÜ: BIYIKLARI DENGECİ
Kaleme aldığı "1000 Bıyık" kitabıyla dünya çapında bıyıklı siyasetçilerin portresini hazırlayan Dr. Allan Peterkin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kısa kesilmiş bıyıklarıyla doğu ile batı arasında bir denge aradığını iddia etti. Peterkin, "Askerlikle diplomasi arasında bir yerde duruyor" dedi.

RESMİ BAŞVURU TAMAM
Suriye hükümeti, kimyasal silah kullanımını yasaklayan 1992 tarihli Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni (CWC) imzalayacağını belirten belgeleri BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a ulaştırdı. Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada, "Suriye Arap Cumhuriyeti'nin sözleşmeye katılımına dair resmi belgeler BM Genel Sekreteri'ne ulaşmıştır" denildi. Bu arada Ban Ki-moon'un Suriye'de kimyasal silah kullanımıyla ilgili raporu bugün Güvenlik Konseyi'ne sunabileceği açıklandı. CWC'nin uygulayıcısı olarak görev yapan OPCW'nin başkanlığını ise Türk Büyükelçi Ahmet Üzümcü yürütüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah yerine diplomasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN