Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Donanmada terör paniği

Beyaz Saray yakınlarındaki donanma üssünü basan saldırganlar, görevlilerin üzerine kurşun yağdırdı. 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının haberi başkent genelinde korku ve kaosa yol açtı

Giriş Tarihi: 17.9.2013
ABD'de silahlı saldırı eylemlerine dün bir yenisi daha eklendi. Olay, başkent Washington'daki Beyaz Saray ve Kongre Binası'na çok yakın bir bölgede meydana geldi. Üç kişi olduğu tahmin edilen silahlı kişiler başkentteki donanmaya ait binada görevlilerin üzerine ateş açtı. Olayda saldırgan dahil 13 kişinin öldüğü duyuruldu. ABD Donanması'na ait tesiste dün yerel saat ile 08.20'de, mesai saatinin başladığı sıralarda gerçekleşen olayda ölü ve yaralı sayısı konusunda çelişkili açıklamalar geldi. ABD basını başta olayda 6 kişinin öldüğünü, 4 kişinin de yaralandığını duyurdu. Ayrıca vurulanların büyük kısmının sivil ve hayatını kaybedenlerden ikisinin kadın olduğu kaydedildi. Resmi açıklama olaydan saatler sonra geldi. Washington Emniyet Müdürü Cathy Lanier, olayda saldırgan dahil 13 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralılar olduğunu duyurdu. Saldırganların sayısı konusunda da çelişkili bilgiler vardı. Olayın başlangıcında saldırganın tek kişi olduğunu aktaran güvenlik birimleri, tamamen siyah giyinen, siyahi, saçsız ve uzun boylu olduğu bilgisini paylaştı. Saldırganın, elindeki silah ile Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı binasının 4'üncü katında sıkıştırıldığı öğrenildi. Eylemcinin, bulunduğu kata çıkana kadar etrafa rastgele ateş ettiği kaydedildi. Görgü tanıkları, saldırganın 4'üncü kattan 1'inci kattaki kafeteryada oturanların üzerine ateş açtığını aktardı. 2 saatlik kovalamacanın ardından öldürülen saldırganın isminin Aaron Alexis olduğu açıklandı. 34 yaşındaki Alexis'in başkasının kimliğiyle binaya girdiğinden şüphelenildiği bildirildi. Daha sonra saldırganların 3 kişi olduğunun tahmin edildiği, diğer ikisinin olay yerinden kaçtığı kaydedildi. Kaçanların üzerinde askeri üniforma bulunduğu, birinin siyahi diğerinin de beyaz olduğu ifade edildi. Washington Emniyet Müdürü Lanier de öldürülen dışında 2 kişinin daha olaya karıştığının düşünüldüğünü söyledi. Lanier, saldırının nedenine ilişkin ise bilgi edinemediklerini ifade etti. Basın saldırganların eski asker olabileceği ihtimalinin olduğunu aktardı.

BAY RAKLAR YA RIYA İNDİ

Bu arada olayla ilgili sürekli bilgilendirilen ABD Başkanı Barack Obama, henüz tüm gerçeği bilmediklerini, araştırma ilerledikçe nasıl bir yol izleneceğine karar vereceklerini söyledi. Başkan Obama, saldırı nediniyle ülkedeki bayrakların cuma gününe kadar yarıya indirilmesi talimatı verdi.

OKULLAR, YOLLAR HAVAALANI KAPATILDI
Saldırı haberinin ardından Washington genelinde oluşan korku ve kaos için özel önlemler alındı. Kongre binasına 2, Beyaz Saray'a 5 kilometre uzaklıktaki olay yerinin çevresindeki 7 okul kapatıldı. Donanma üssüne 3 kilometre mesafedeki Reagan Havaalanı'nda uçuşlar durduruldu. Köprüler ile yollar kapatıldı. Saldırının gerçekleştiği binanın çevresi SWAT timleri ve yüzlerce polisle kuşatıldı. Bölgede ayrıca çok sayıda helikopter de hazır tutuldu. Saldırının ardından Savunma Bakanlığı'nda da güvenlik tedbirlerinin üst düzeye çıkarıldığı bildirildi. Pentagon Sözcüsü George Little, Pentagon'un an itibariyle açık olduğunu, bakanlığı koruma biriminin güvenlik tedbirlerini artırdığını, güvenlik önlemlerinin bir tehdide bağlı değil, önleme ve tedbir amacıyla alındığını söyledi.

YÜZLERCE KİŞİ KORUYOR
Dün sabah alarmların çalmasının ardından personele dışarı çıkmamaları, binadaki güvenli bölümlere geçmeleri konusunda anonslar yapıldı. Görevliler saldırıya şaşırdıklarını, çünkü tesisin çok yoğun korunduğunu söyledi. ABD basını da yüzlerce kişinin koruduğu tesiste nasıl böyle bir saldırı meydana geldiğini sorgulamaya başladı.

3 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
WAS HINGTON'DA saldırının gerçekleştiği donanma binasında 3 bin kişi çalışıyor. Donanma Deniz Sistemleri Komutası, donanmanın beş sistem komuta biriminin en büyüğü olarak biliniyor. Bütçesi 60 milyar dolar olan komutanlık, donanmanın gemi, denizaltı ve muharebe sistemlerini satın alıyor ya da inşa ediyor. 19'uncu yüzyılda inşa edilen Washington Donanma Tersanesi, ABD ordusunun en eski tersanesi olarak biliniyor.

CLİNTON'IN EKİBİNDEYDİ İDDİASI
12 kişiyi öldürdükten sonra vurularak ele geçirilen Aaron Alexis'in 2008'deki başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton'ın ekibinde çalıştığı iddia edildi. Alexis'in saldırıdan önce çevresine kampanya bittikten sonra hatırlanmadığı ve emeğine saygı gösterilmediğini söylediği ifade edildi. Clinton'ın Obama tarafından dışişleri bakanlığına seçildikten sonra kendisine bir teşekkür notu bile göndermediğini, Clinton'ın bu makama seçilmesi fikrini Facebook'ta ilk kendisinin yazdığı kaydediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Donanmada terör paniği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN