Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Assange'dan ABD ile ilgili bomba iddia

Giriş Tarihi: 18.9.2013 18:49

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, 2010 yılında İsveç'te havaalanında el konulan 3 laptopu nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, 2010 yılında İsveç'te havaalanında kaybolan 3 laptopu nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Laptoplarına yasa dışı bir şekilde el konulduğunu söyleyen Assange, laptoplarda ABD'nin Afganistan'da savaş suçu işlediğine dair delillerin olduğunu öne sürdü.

ABD SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ


Assange laptopların İsveç'te veya Almanya'nın bir havaalanında kaybolduğundan şüphelendiğini ve iki ülke nezdinde de suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. 3 laptopunu kaybolmasının arkasında ABD gizli servisinin olduğunu düşündüğünü söyleyen Assange "Çünkü o laptoplarda ABD'nin 2009 yılında Afganistan'ın Garani şehrinde 80'den fazla kadın ve çocuğu öldürdüğü ve savaş sucu işlediğine dair deliller var." diye konuştu.

Uzun süredir yaşadığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nden skype aracılığıyla, İsveç'in Svenska Dagbladet gazetesine konuşan Assange, İsveç'i gerçekten sevdiğini, kendisine yönelik suçlamalarla ilgili olarak İsveç'e gelerek ifade verebileceğini ancak ABD'ye iade edilmeme garantisi verilmesini gerektiğini kaydetti. Assange, İsveçli yetkililerin Londra'daki ikametgâhına gelmesi halinde de ifade verebileceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Assange'dan ABD ile ilgili bomba iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN