Detaylar Esad'ı işaret ediyor

ABD, İngiltere ve Fransa'ya göre, BM'nin açıkladığı raporun detayları, kimyasal saldırıyı Esad rejiminin düzenlediğini gösteriyor

Giriş Tarihi: 18.9.2013
(BM) tarafından kurulan denetçiler heyetinin hazırladığı ve Genel Sekreter Ban Ki-moon'a önceki gün teslim ettiği raporun satır aralarının, 21 Ağustos günü Şam'ın Doğu Guta semtinde düzenlenen kimyasal saldırılardan Beşar Esad rejiminin sorumlu olduğunu gösterdiği iddia edildi. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, raporda herhangi bir sorumluya işaret edilmemesine rağmen, kullanılan füzeler ve sarin gazını dikkate alan ABD, İngiltere ve Fransa, bu çapta bir saldırıyı ancak Şam yönetiminin düzenleyebileceğine inanıyor. Rusya'nın, saldırıyı muhaliflerin düzenlediği iddiasını da aktaran The Guardian, Moskova yönetiminin "'ye yabancı güçlerin müdahalesini kışkırtmak için, kendi taraftarlarına saldırm olasılığı yabana atılmamalı" açıklamasına yer verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde saldırıyı muhaliflerin yaptığını dile getirmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) uzmanı Peter Bouckaert da, "BM raporunda kullanıldığı belirtilen silahların hepsinin Suriye ordusunda bulunuyor. Bunlar hiçbir zaman muhaliflerin eline geçmedi" dedi.

RUSYA ISRARLI

BM Genel Sekreteri Ban ise, "Suriye'de kimyasal silah kullanımı buzdağının sadece görünen yüzü. Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda alacağı karar zorlayıcı olmalı. Taahütlerin getirilmediği çok vaka gördük" dedi. Moskova'da Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u ağırlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, saldırıları muhaliflerin düzenlediğini söylerken oldukça ciddi nedenlerinin bulunduğunu belirtti.

SURİYE'DE OKULLARDA İÇ SAVAŞ KURBANI
Suriye'de son zamanlarda düzenlenen saldırılarda 400 okul tamamen yıkılırken, en az 100 öğretmenin de hayatını kaybettiği bildirildi. Eğitim-öğretim, sadece Şam'ın merkezinde düzenli bir şekilde devam ediyor (altta). Öte yandan, saygın Tıp dergisi The Lancet'te bir açık mektup yayımlayan 50 doktor, Suriye'deki trajik durumu "Soğuk Savaş'tan bu yana yaşanan en kötü krizlerden biri" olarak tanımladı.

"ABD, EL KAİDE'Yİ VURMAYA HAZIRLANIYOR"
ABD'nin, insansız hava araçlarıyla (İHA) Suriye'nin çeşitli bölgelerinde gizlenen El Kaide militanlarını vurmaya hazırlandığı iddia edildi. Almanya'da yayımlanan Bild gazetesi muhabirlerinin, Amerikan istihbarat birimlerinden aldığı bilgiye göre, "teröre karşı global mücadele" kapsamında, İHA'lar önümüzdeki günlerde Suriye'deki El Kaide militanlarını vurmaya başlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Detaylar Esad'ı işaret ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN