Eski bir askerin öfke nöbeti mi?

Donanma üssünde 12 kişiyi öldüren ABD'li eski asker Alexis'in öfke kontrolü ve paranoya yaşadığı ortaya çıktı. Alexis daha önce 2 kez silahlı olaya karışmış

Giriş Tarihi: 18.9.2013
ABD, başkent Washington'daki donanma üssünde gerçekleşen katliamın şokunu yaşıyor. Beyaz Saray'a 5 kilometre, Kongre Binası'na da 2 kilometre uzaklıktaki donanma üssünde önceki sabah gerçekleşen katliamda 12 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin yaşlarının 46 ile 73 arasında değiştiği bildirildi. Yaralanan 8 kişinin de tedavileri sürüyor. Katliam yapan eski asker Aaron Alexis de özel timlerle girdiği çatışmada bina içinde öldürüldü. Yerel saat ile 08.20 sularında gerçekleşen katliamdan sonra başkentte saatlerce iki saldırgan paniği daha yaşandı. Ancak daha sonra 34 yaşındaki saldırganın, katliamı tek başına yaptığı bildirildi. Ordudan ayrılsa da donanmada taşeron olarak çalışan Alexis'in binaya giriş kartının olduğu öğrenildi. Ancak güvenliğin en üst düzeyde olduğu bir merkeze silahını nasıl soktuğu ve böyle bir katliamı nasıl yapabildiği hala soru işareti. Güvenlik birimleri eski askerin neden böyle bir katliam yaptığının cevabını da aramaya devam ediyor. Ancak olayda herhangi bir terör bağlantısının olmadığı ifade ediliyor. Katliamın yaşandığı binada 3 bin kişi çalışıyordu.

İNTİKAM İÇİN Mİ?
Donanma binasında dördüncü kattan birinci kattaki kafeteryada oturanların üzerine ateş açan Alexis'in hakkında detaylı bilgiler çıkmaya başladı. Saldırganın donanmadan ayrılma nedeni net bilinmiyor. 2007-2011 arasında astsubay olarak görev yaptı. ABD basınına göre; donanmadayken iki kez disiplin suçu işledi. İlk olarak 2004'te bir inşaat çalışanının arabasının lastiklerine ateş açan saldırgan 2010 yılında da bir daireye ateş açmış. Alexis'in o dönemler öfke nöbetleri yaşadığı, donanmadan sürekli şikayet ettiği ve ayrımcılığa uğradığını düşündüğü aktarıldı. Babasının da, "Öfkeyle ilgili sorunları 11 Eylül saldırıları sonrasındaki kurtarma çalışmalarında gönüllü olarak çalıştığı New York'taki günlerine dayanıyor. Oğlum travma sonrası stres bozukluğuyla ilişkilendirilen öfke kontrol sorunları yaşıyor" dediği öğrenildi.

KATLİAM SİLAHI AYNI
Çıkan haberlere göre 2011'de donanmadan da görevini kötüye kullanmak suçundan ihraç edildi. Alexis'in katliamı da intikam almak için yaptığı ihtimali üzerinde durulmaya başlandı. 2 onur madalyası aldığı ortaya çıkan Alexis'in Başkan Obama'ya hayran olduğu ve 2008'de Hillary Clinton'ın başkan adaylığı kampanyasında çalıştığı iddia edildi. Yakınlarına göre Fort Worth'te yaşayan Aaron Alexis "arkadaş canlısı ve kibar" biriydi. Din olarak Budizmi seçen Alexis'in Tayland'a gittiği ve o ülkenin kültürüne merak duyduğu belirtildi. Alexis katliamı yaparken de yarı otomatik AR-15 tipi tüfek kullandı. Üzerinde ayrıca bir çift namlulu av tüfeği ile silah vardı. AR-15 tipi tüfek daha önce de 12 kişinin öldüğü Batman filmi katliamı ile 20 çocuk 6 yetişkinin öldüğü Sandy Hook İlkokulu katliamlarında da kullanılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski bir askerin öfke nöbeti mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN