Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tonny Abbot göreve başladı

Giriş Tarihi: 18.9.2013 15:26 Güncelleme Tarihi: 18.9.2013 15:27

Avustralya'daki 7 Eylül'deki seçimi kazanan Liberal Ulusal Koalisyonu'nun Genel Başkanı Tony Abbott, yemin ederek ülkenin 28. Başbakanı olarak resmen görevine başladı.

Başkent Canberra'da bugün düzenlenen törende, Başbakan Abott'un yemin töreninden sonra yeni kabine, Genel Vali Quentin Bryce'in huzurunda yemin ederek göreve başladı. Bakan, Bakan Yardımcıları ve Parlamento Sekreterleri olmak üzere 41 kişiden oluşan Federal hükümetin yeni kabinesinde bayan bakanların azlığı dikkat çekti. Hükümet evinde düzenlenen yemin törenine Başbakan Tonny Abbott, anne ve babasının yan sıra kızları ve eşiyle birlikte törene katıldı.

Yeni kabinenin tüm üyelerinin, yanında getirdikleri İncil üzerinde yemin ederek, göreve başlamaları dikkat çekti. Genel Vali Quentin Bryce, törende yaptığı konuşmada, yapılan demokratik seçimler sonucu, iktidar olan Libaral Parti Genel Başbakanı ve Başbakan Tony Abbott'a hükümetine başarılar dilediğini belirtti. Yemin töreninden sonra açıklamada bulunan Başbakan Abbott, İşçi Partisi'nin getirdiği karbon vergisini kaldıracağını yineledi. Seçim vaatlerinin arasında bulunan karbon vergisi ve ülkeye yasadışı yolla girmeye çalışan mültecilere ait teknelerin geri gönderilmesiyle ilgili kararlı tutumunu bir kez daha sergiledi.

Başbakan Tony Abbott, başta eğitim, ulaştırma, sağlık, altyapı gibi problemlerin, hükümetin öncelikli icraatları arasında yer alacağını hatırlatarak, bazı sektörleri sıkıntıya sokan karbon vergisinin kaldırılmasına karşılık enerjinin daha etkin ve temiz hava için 20 milyon yeni ağaç dikmeyi hedeflediklerini söyledi. Başbakan Abbott, kabine üyelerine seslenerek, "Bugün sadece bir tören günü değil. Aynı zamanda artık harekete geçme zamanıdır. Çünkü Avustralya halkı, bizden icraat bekliyor. Hükümetin asıl yapacağı iş budur. Umarım yapacaklarımızı, söylediklerimizle değil, yaptıklarımızla değerlendiririz" dedi.

Bu arada üç yıl Liberal partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Julie Bishop, yeni kabinenin Bayan Dışişleri Bakanı olarak yer alırken, bakanlar kurulunda dört bayan görev aldı. Başbakan Abbott'ın, yasa dışı göç konusunu görüşmek üzere ilk yurtdışı ziyaretini Endonezya'ya yapacağı belirtildi. Avustralya'nın 28. Başbakanı Abott 55 yaşında ve 3 kız babası. Öte yandan 7 Eylül'de yapılan Federal seçimlerde, 150 sandalyenin 90'ni muhalefetteki Liberal-Uusal Koalisyon'u kazanırken, 6 yıl iktidarda bulunan İşçi Partisi ise, 55 milletvekilini parlamentoya sokabildi. Yeşiller 1, Avustralya Partisi 1, Birleşik Parti 1, bağımsızlar ise 2 sandalye ile parlamentoda temsil edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tonny Abbot göreve başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN