NATO’dan Suriye-Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye krizinde "askeri seçeneklerin hala masada olması gerektiğini" söyledi.

Giriş Tarihi: 19.9.2013 11:50 Güncelleme Tarihi: 19.9.2013 13:39
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türkiye sınırında düşürülen Suriye helikopterine ilişkin Türkiye'nin NATO'ya olayla ilgili bilgi verdiğini ve helikopterin Türk hava sahasını ihlal etmiş olduğunu bildiklerini ifade etti.

Türkiye'nin bu konuda açıklama yaptığını belirten Rasmussen, "Benim de aktarılan bilgilerin doğrulundan şüphe etmem için hiçbir neden yok" değerlendirmesinde bulundu.

Carnegie Avrupa Enstitüsü'nde konuşma yapan Rasmussen Suriye'ye yapılan askeri tehdidin diplomaside belli bir noktaya gelinmesini sağladığını belirterek şunları söyledi:

"Elbette Suriye'de uzun vadeli bir çözüm askeri yollarla olamaz, muhakkak politik çözüm olmalı. 'Neden Libya'da müdahale ettiniz?' diye soruluyor sıkça bana. Suriye ve Libya çok farklı örnekler. Libya'da, Birleşmiş Millerler Güvenlik Konseyi'nin kararı ve bölgesel destek vardı. Ayrıca Suriye'de askeri bir girişimin sonuçları ve gidişatı daha büyük belirsizlikler taşıyor. Ancak askeri seçenek hala masada. Esad ve rejiminin kullanılan kimyasallar konusunda sorumluluğuna gelince, o noktada elbette yaşanan şey uluslararası hukukun çiğnenmesidir dolayısıyla uluslararası yasalar içerisinde karşılığı verilebilir. İçinde bulunduğumuz kısa vadede bunun olmaması, olmayacağı anlamına gelmez."

Esad'ın kimyasal silahları yok etmek için bir yıl süre ve bir milyar dolar istemesi konusunda ise Rasmussen, ABD ve Rusya arasında varılan uzlaşma ve takvime bağlı kalınması gerekeceğini kaydetti. Esad'ın istediği bir milyar dolar konusunda ise yorum yapmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO’dan Suriye-Türkiye açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN