Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaplumbağa gözyaşıyla besleniyorlar

Güney Amerika'daki Amazon Yağmur Ormanları'nda tuz ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kelebeklerin, kaplumbağaların gözyaşlarını içerek beslendiği ifade edildi

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Güney Amerika'daki Batı Amazonlar'da, sodyum ihtiyaçlarını kaplumbağaların gözyaşlarından sağlayan kelebeklerin sıra dışı fotoğrafları çekildi. Amazon yağmur ormanlarındaki incelemeleri sırasında kelebekleri fotoğraflayan Florida Ulusal Tarih Müzesi araştırmacılarından Geoff Gallice, "Kelebekler, tuz ve sodyum ihtiyaçlarını kaplumbağaların gözyaşlarından sağlarlar. Ancak bu onların tek kaynağı değildir. Bu rengârenk sevimli canlılar hayvanların idrarlarından, çamurlu nehirlerden, su birikintilerinden, terli elbiselerden ve terleyen insanlardan da aynı şekilde tuz alırlar" dedi. Kaplumbağaların etçil beslenmelerinden ötürü vücut atıklarında, özellikle de gözyaşlarında yüksek miktarda tuz bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Phil Torres, tuz ve sodyumun Batı Amazonlar'da birçok canlı için nadir bir kaynak olduğunu belirtti.

ARILAR İÇİN DE KAYNAK

ABD'nin Houston kentinde bulunan Rice Üniversitesi'yle koordineli olarak, bilimsel çalışmalarını Peru'daki Tambopata Araştırma Merkezi'nde sürdüren Prof. Dr. Torres, "Kelebekler tuz bulmakta zorlanırlar ve bunun için fazladan bir kaynak olarak kaplumbağalara başvururlar" diye konuştu. Atlantik Okyanusu'na yaklaşık bin 600 kilometre uzaklıkta yer alan bölgede tuzlu beslenme imkânlarının birçok canlı için oldukça güç olduğunu belirten uzmanlar, var olan kaynakların da yağmur nedeniyle kaybolduğunu kaydetti. Bilim insanları, kaplumbağaların gözyaşlarının sadece kelebekler için değil, arılar için de ciddi bir tuz ve sodyum kaynağı haline geldiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaplumbağa gözyaşıyla besleniyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN