Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenlerden yardım çağrısı

Suriye'nin Lazkiye kenti Bayırbucak Türkmen bölgesinde Esed rejimine bağlı birliklerle savaşan Türkmenler, kısıtlı imkanlarla sivil halkı korumaya çalışıyor.

Giriş Tarihi: 20.9.2013 12:49
Yaklaşık 15 ay önce bölgenin kontrolünü ele geçiren Türkmenler, elektrik, su ve telefonlar kesik olmasına rağmen sivil halkı korumak için kısıtlı imkanlarla mücadele veriyor. Türkmenler, başta ağır silah olmak üzere gıda ve ilaç sıkıntısı çekiyor.

Ormanlık alanda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdüren Türkmen askerler, ele geçirdikleri tankları, yakıt ve mermi sıkıntısı nedeniyle kullanamazken, kendi imkanlarıyla oluşturdukları atış poligonunda eğitim yapıyor.

Türkmen Dağı Tugayı Muhafız Bölüğü Komutanı Emir Kali, olumsuzluk ve imkansızlıklara rağmen devrim inançlarının ilk günkü gibi sağlam olduğunu söyledi.

Rejime ait birliklerin Türkmen bölgesini sürekli ağır silahlarla bombaladığını ifade eden Kali, Türkmen askerlerin ülkenin çeşitli bölgelerinde özgürlük mücadelelerini sürdürdüğünü kaydetti.

Silah ve cephanenin yanı sıra yiyecek sıkıntısı çektiklerini vurgulayan Kali, ilaç bulamadıkları için bölgede çatışmalarda yaralananları tedavi edemediklerini belirtti.

Türkiye'nin Suriye halkını yalnız bırakmadığını ve yardımlarını sürdürdüğünü dile getiren Kali, şöyle devam etti:

"Bize yardım eden ülkelere ve başta Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Ancak yardımlar yeterli değil. Birçok devlet yardım sözü verdi. Özellikle ağır silahlar vereceklerini söylüyorlar ama vermediler. Verilen hiçbir söz tutulmadı. Uluslararası toplum bizi öksüz bıraktı. Artık yeter, bir an önce yardım etsinler."

Muhaliflerin, ülkenin birçok noktasında ilerleyişini sürdüğünü savunan Kali, Esed rejminin devrilip özgürlüklerine kavuşacakları günü sabırsızlıkla beklediklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenlerden yardım çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN