Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya seçimlere hazır

Giriş Tarihi: 21.9.2013 17:23

Almanya'da yarın yapılacak genel seçimler için partiler seçim kampanyasında son mitinglerini yaptı.

Başbakan Angela Merkel, başkent Berlin'de Tempodrom salonunda seçmenlerine seslendikten sonra seçim kampanyası için kendi seçim bölgesi Stralsund'a geçti.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Merkel, Berlin'de yaptığı konuşmada, partililerden çalışmaların sürdürülmesi ve son ana kadar kararsız seçmenlerin ikna edilmesi çağrısında bulundu.

''4 yıl daha Almanya'ya hizmet etmek için insanlardan bana görev vermelerini rica ediyorum'' diyen Merkel, başbakan kalabilmek için seçimlerde kullanılacak iki oyun da CDU'ya verilmesini istedi.

Hür Demokrat Parti (FDP) ile hükümeti sürdürmek istediğini vurgulayan Merkel, 2005-2009 yıllarında Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile kurdukları koalisyonda bir çok sorunu çözdüklerini ancak FDP ile daha başarılı olduklarınavurgu yaptı.

Vergilerin yükseltilmesine karşı olduklarını ifade eden Merkel, vergilerin yükseltilmesiyle işsizlerin azalmayacağını ve devletin daha fazla gelir elde edemeyeceğini savundu.

Avro para biriminin istikrarlı olması için izledikleri politikayı da savunan Merkel, krizin daha aşılmadığını, bu politikanın sürmesi gerektiğini ifade etti.

SPD'nin başbakan adayı Peer Steinbrück ise Frankfurt'ta seçmenlerin karşına çıktı.

Römerberg meydanında seçmenlerine seslenen Steinbrück, kimin hükümete geleceğini anket şirketlerinin karar vermediğini belirterek, ''Buna karar verecek sadece sizsiniz'' ifadesini kullandı.

Sürekli fal bakmak yerine seçmenin isteğine saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Steinbrück, Merkel hükümetini pasif, geriye dönük ve kendi içinde bölünmüş olarak niteledi.

Diğer partiler de bugün seçim kampanyasında son toplantılarını düzenliyorlar.

Yapılan son anketlerde partilerin oy oranlarında geçen haftaya göre büyük bir değişiklik gözlenmiyor. Seçimlerin iki cephe arasında başa baş geçmesi bekleniyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için Allensbach şirketi tarafından yapılan ankete göre, CDU'nun yüzde 39,5, hükümet ortağı Hür Demokrat Parti'nin de 5,5 oranında oy alacağı tahmin ediliyor.

Ankete göre, SPD yüzde 27'lik oy oranıyla gösterilirken, Yeşiller Parti'nin yüzde 9, Sol Parti'nin de yüzde 9 oranında oy alması bekleniyor. Almanya'da yüzde 5 olan seçim barajını geçip geçmeyeceği merak edilen ''avro karşıtı'' Almanya için Alternatif (AfD) partisi ise ankette yüzde 4,5 oranında kalıyor. Korsanlar Partisi ise yüzde 2 oy oranına sahip.

Almanya'da yarın oy verme işlemi yerel saat ile saat 08.00'de başlayacak ve 18.00'e kadar sürecek.

Toplam 61,8 milyon kişinin oy kullanma hakkı olan seçimlerde, 5 seçmenden birinin 70 yaşından büyük olduğu ifade edildi.

Sandıkların kapanmasının ardından televizyon kanalları, seçim sonuçlarıyla ilişkin ilk tahminlerini açıklamaya başlayacak.

Başbakan Merkel'in, yerel saat ile 13.30'da Berlin'de oyunu kullanacağı bildirilirken, daha sonra parti merkezine geçeceği ifade edildi.

SPD Başbakan adayı Steinbrück'in ise oyunu yerel saat ile 09.30'da Bonn kentinde kullanacağı kaydedildi.

Hür Demokrat Parti'nin (FDP) listedeki birinci adayı Rainer Brüderle'nin de Mainz kentinde oy vereceği, Yeşiller Partisi'nin listedeki ilk iki adayı Katrin Göring Eckardt ve Jürgen Trittin'in ise mektupla oylarını kullandığı bildirildi.

Sol Parti'nin önemli isimlerinden Federal Meclis Eşbaşkanı Gregor Gysi de Berlin'de oyunu kullanırken, diğer eşbaşkan Sara Wagenknecht ise oyunu mektupla verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya seçimlere hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN