Varoşta bir Prenses

Giriş Tarihi: 21.9.2013

1857'de tarihe karışan Babür İmparatorluğu'nun soyundan , Hindistan'da fakirlik içinde yaşıyor. Kalküta'nın en fakir semtinde kızıyla çile çeken Prenses'in elinde geçmişe ait belge ve kanıtlar var

Büyük Britanya tarafından 1857'de varlığına son verilen Babür İmparatorluğu'nun son Sultanı Bahadır Şah Zafer'in soyundan gelen bir prenses, Hindistan'ın Kalküta kentinin varoşlarında fakirlik içinde yaşıyor. Bugün 60 yaşında olan , kocası Prens Mirza Bedir Buht'un 1980'deki ölümünden beri, Kalküta'nın en fakir semtlerinden Hovra'daki iki odalı evinde hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

ELİNDE RESMİ BELGELER VAR

Komşularıyla kullandığı mutfakta yemeklerini pişiren Prenses Sultana, bulaşıklarını da sokakta yıkamak zorunda. İçinde bulunduğu sefalet nedeniyle hiç kimse onun, ülkeyi 19'uncu yüzyıla kadar yöneten ve Taç Mahal'i inşa eden görkemli bir imparatorluk ailesinin soyundan geldiğine inanmasa da, Prenses Sultana'nın elinde soyuna dair resmi belgeler ve kanıtlar bulunuyor. Çocuklarını evlendirdikten sonra, evde kalan tek kızı Madhu Begüm'le eski günlerin hayali kurarak yaşayan Prenses Begüm, "Ayakta kalmaya çalışıyoruz, ama nasıl olduğunu bir tek Allah bilir. Kızlarım ve kocaları da fakir insanlar, bir yardım gelmesi mümkün değil" şeklinde konuşuyor. Babür İmparatorluğu'nun son sultanı Bahadır Şah Zafer'in torununun oğlu Prens Muhammed Mirza Bedir Buht'la evlendiğini belirten Prenses Sultana, yerel yetkililerden ve eyaletin yönetiminden şimdiye kadar maddi yardım talep ettiğini belirtiyor. "Kocam Prens Mirza, asil bir aileden geldiğimiz için insanlara el açmayı doğru bulmazdı, ama ben ailemizin hak ettiği şeyi istiyorum" diyen Prenses, şimdiye dek sadece torunu Roshan Ara'ya aylık 150 Sterlin tutarında bir maaş bağlandığını söylüyor.

YARDIM KAMPANYASI

Hindistan'da bazı gruplar, ülkeyi geçmişte yöneten ailelerin soylarından gelen insanlara maddi yardımda bulunulması ya da maaş bağlanması için kampanyalar yürütüyor. Ancak hükümet, 'kraliyet' ailesinden gelenlere özel muamelede bulunmak yerine, onları da diğer insanlar gibi rutin işe alım prosedürlerine tabi tutmayı tercih ediyor. Prenses Sultana'nın eşi Prens Mirza'nın ataları olan Babür İmparatorluğu, Hindistan'da bıraktığı ihtişamlı eserlerle tanınıyor. Agra kentindeki Taç Mahal başta olmak üzere, bu eserlerin birçoğu UNESCO Dünya Kültür Mirası listelerinde yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varoşta bir Prenses
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN