Yüzlerce zehirli yılan sınırı geçti

Azerbaycan, Ermenistan cephe hattında Ermeni askerlerinin çıkardığı orman yangınlarından kaçan yılanlar Azerbaycan köylerine akın etti.

Giriş Tarihi: 23.9.2013 16:30
Yangınlardan korunmaya çalışan yüzlerce zehirli yılan sınırı geçerek Azerbaycan köylerine geldi. Savaştan dolayı zor şartlarda yaşayan köylüler, bir yandan da zehirli yılanlardan korunmaya çalışıyor. Hem insan hayatını hem de evcil hayvanları tehdit eden yılanlar, 1,5 metrelik boylarıyla bölge halkının korkulu rüyası haline geldi. Özellikle ekili alanlar ve hayvan barınaklarına giren yılanlar birçok insanın zehirlenmesine, çok sayıda hayvanın ise telef olmasına neden oldu. Savaş nedeniyle tarlalardaki mahsulünü toplamakta zorlanan bölge halkı bir de yılanlarla mücadele ettiklerini bildirdi.

Konuyla ilgili basına açıklamalarda bulunan Merzili köyü sakini Toğrul Aliyev yangınlar dolayısıyla bölgedeki yılanların, hattın Azerbaycan tarafına geçtiğini söyledi. Aynı köyde yaşayan Nesimi Babayev de yaptığı açıklamada, bölgede yaşayan ve özellikle çok zehirli olmasıyla tanınan "Gürze" ve "Kafkas Kızıl Yılanı" cinsi yılanların yaşam şartlarını zorlaştırdığını dile getirdi. Babayev, yılanların boylarının bir, 1,5 metreyi geçtiğini, ailesi ve hayvanları için endişe duyduğunun altını çizdi.

Ermenistan ordusunun işgal süresince cephe hattında çıkardığı sürekli yangınlar, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Azerbaycanlıların ekili alanlarına ve ekolojik dengesine büyük zarar veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzlerce zehirli yılan sınırı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN