Merkel'in Türk prensesi

Merkel'in partisinden seçilen ilk Müslüman ve Türk Cemile Yusuf: Merkel bana çok güvendiğini söylemişti. Eğitim politikaları üzerine çalışacağım

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Cemile Yusuf, Almanya'da yapılan genel seçimlerde Federal Meclis'e girmeye hak kazanan 11 Türk asıllı adaydan biri. Almanya'da dünyaya gelen Batı Trakya kökenli Yusuf, aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) aday olup seçilen ilk Türk ve Müslüman milletvekili. O, Merkel'in en güvendiği isimlerden biri. Hatta Merkel, Cemile Yusuf'a "Sana çok güveniyorum. Senin adaylığını da çok destekliyorum" diyerek bu desteği dile getirmiş. Cemile Yusuf şimdi bu güveni boşa çıkarmadığı için mutlu. Bundan böyle ise Almanya'da eğitim politikalarını düzenlemek istiyor.

İŞÇİ AİLENİN KIZI
Cemile Yusuf, 35 yaşında ve bekâr. Anne Meliha ve baba Yusuf Batı Trakya'nın Gümülcine kentinden 40 yıl önce Almanya'ya işçi olarak giden Türkler'den. Almanya'nın kuzeybatısındaki Aachen kentinde yıllarca fabrikada çalışıp 2 çocuğunu okutmaya çalışan gurbetçi ailenin küçük kızı Cemile, üniversiteyi Bonn Üniversitesi'nde siyasi bilimler okumuş. CDU partisiyle de bu yıllarda tanışmış. Ve siyasete atılıp, Türkleri temsil etmeyi kafasına koymuş.

NEDEN CDU'YU SEÇTİ?

2009'da Aachen'da yerel seçimlere katılmış ve başarılı olmuş. 2 yıl önce Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde CDU'nun yönetim kurulu üyesi olmuş. Son olarak yaşadığı kentten 200 kilometre uzakta olan Hagen kentinden milletvekili adayı olduğunda tüm Batı Trakyalılar onu desteklemek için kenetlenmiş. Seçim sevincini ailesiyle birlikte evlerinde kutlayan Cemile Yusuf, bu sonucu "Yıllarca Türk-Alman ilişkilerini kaynaştıran Türk -Alman Forumu içinde çalıştım. Politika çizgimi bu forum belirledi. Sandıkların oy dağılımı yapılmadı ama sadece gurbetçiler ya da Batı Trakyalılar değil Almanların da oyunu aldım" diye yorumluyor. CDU'yu seçme nedenini ise şöyle açıklıyor: "Öncelikle muhafazakâr bir parti. Ciddi anlamda aile, iş ve dini değerlere önem veriyor. Demokrat Parti uzun zaman Almanya'da yaşayan yabancılara açık değildi. 2005'te uyum politikasını Almanya'da başlatan hatta devlet politikası haline getiren CDU oldu. Din dersleri konuldu. Üniversite eğitimlerinin önü açıldı. Almanya ekonomik krize rağmen yüzde 8 oranında ekonomide artış sağladı. Bunun için bu partideyim." Cemile Yusuf hedefini ise "Almanya'da ciddi bir şekilde yabancı uyruklu çocuklara eğitim şansı verilmesi için çalışacağım. Akademisyen olmayan bir ailenin çocuğu üniversiteye gidemiyor. Bizim insanlarımız fabrika işçisi olarak gitmişler. Niye onlar da çocuklarını üniversitede okutmasınlar. Bunun için çalışacağım" diye açıklıyor.

11 Türk Meclis'te
Almanya'da önceki gün yapılan genel seçimde Türk kökenli milletvekillerinin sayısı 11 oldu. Meclisteki en genç üye de SPD'li Mahmut Özdemir (26) oldu.
Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU): Cemile Yusuf.
Sosyal Demokrat (SPD): Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi, Mahmut Özdemir, Gülistan Yüksel ve Cansel Kızıltepe.
Yeşiller: Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu.
Sol Parti: Sevim Dağdelen ve Azize Tank.

LİBERALLERİN TARİHİ HAYAL KIRIKLIĞI...
Alman siyasi tarihinin en önemli figürlerinden liberaller, tarihin en düşük oyunu aldı. 1949'dan bu yana koalisyonların küçük ortağı olarak, Başbakan çıkarmasa da hükümetlerde en uzun süre yer alan parti olan FDP (Hür Demokratik Parti) son seçimlerde yüzde 14.6 ile tarihinin en yüksek oy oranına ulaşmaştı. Fakat pazar günkü seçimlerde yüzde 4.8'lik oranla yüzde 5 barajının altında kalarak temsil hakkı kazanamadılar. En etkili dışişleri bakanlarından Hans-Dietrich Genscher gibi isimleri çıkaran FDP'nin kaybettiği yaklaşık 2 milyon oyun Merkel'e kaydığı belirtiliyor. Bu arada en büyük sürprizi Avrupa karşıtlarının partisi Almanya İçin Alternatif (AFD) yaptı. Sadece 7 ay önce kurulan AFD, yüzde 4,7 oy oranıyla Meclis'e giremese de popüler bir hareket olarak giderek güçleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'in Türk prensesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN