Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanlı baskında 'beyaz dul' gölgesi

Kenya'daki alışveriş merkezi baskını 4. gününü doldurdu. Ölü ele geçen kadın militanın İngiliz Samantha Lewthwaite olduğu tahmin ediliyor. Saldırganlar arasında 2 de ABD'li bulunduğu öne sürüldü

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan Westgate alışveriş merkezinde geçen cumartesiden bu yana devam eden kanlı rehine krizi sürüyor. El Kaide'yle bağlantılı Eş-Şebab örgütüne bağlı militanlar 4 katlı binadan henüz çıkarılamazken, Kenyalı yetkililerin ölü ele geçirildiğini açıkladığı militanlardan birinin, "Beyaz Dul" lakaplı İngiliz Samantha Lewthwaite'e olduğu belirtildi. Resmi açıklama yapılmasa da, Lewthwaite'in de kanlı baskında aktif olarak rol aldığına inanılıyor. İngiliz basınında da bu yönde haberler ve yorumlara yer veriliyor. Saldırıda 61 sivil, 6 güvenlik görevlisi ve 5 teröristin öldüğü açıklandı.

LONDRA BOMBACISININ EŞİ

7 Temmuz 2005'te İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ve metro istasyonlarıyla otobüsleri hedef alan intihar saldırılarının faillerinden olan intihar eylemcisi Jermaine Lindsay'in dul eşi Samantha Lewthwaite'in El Kaide ile aktif bağlantıları biliniyordu. Kendisi hakkında El Kaide'nin övgü dolu açıklamalarının da medyada yer aldığı Lewthwaite'in, 7 Temmuz saldırılarında kocasının hayatını kaybetmesinden sonra ne yaptığı ve kimlerle temas kurduğu sıkı bir şekilde inceleniyor. İngiliz makamları ise Samantha Lewthwaite'in Nairobi katliamına karışmış olma ihtimalini değerlendirmekle birlikte, bu konuda henüz somut bir kanıt bulunmadığını belirtti.

'BU İŞİ DAHA ÖNCE DE YAPMIŞ'
ABD'nin Afganistan'a düzenlediği askeri operasyonların protesto edildiği 2002'deki "Stop the War / Savaşı Durdurun" protestoları sırasında Londra'da tanışan Samantha Lewthwaite ve Jermaine Lindsay, aynı yılın ekim ayında evlenmişti. İslam'ı seçen Samantha Lewthwaite, Lindsay'in öldüğü 7 Temmuz 2005 saldırıları sırasında ikinci çocuklarına hamileydi. Öte yandan, Westgate alışveriş merkezine saldırı düzenleyen Eş-Şebab militanları arasında Amerikalıların da bulunduğu iddia edildi. İngiliz yayın kuruluşu PBS'e bir açıklama yapan Kenya Dışişleri Bakanı Amina Muhammed de "Aldığımız bilgilere göre, militanlar arasındaki Amerikalıların yaşları 18 ila 19 arasında. Saldırıya karıştığı düşünülen İngiliz kadının ise, bu işi daha önce de yaptığı anlaşılıyor" dedi.

YENİ SALDIRI TEHDİDİ
Görgü tanıkları ise bazı militanların kendilerini gizleyebilmek için kadın kıyafeti giydiğini belirtti. Kenyalı yetkililer, operasyonlar sırasında ABD ve İsrail özel timlerinden de yardım alıyor. Polis, 10'dan fazla kişiyi gözaltına aldı. Gün boyu bina içinden çatışma sesleri geldi. Güvenlik güçlerinin bina içinde patlayıcıları etkisiz hale getirildiği belirtilirken, Eş-Şebab örgütü binadaki adamlarının halen "mevzilerini koruduğunu" açıkladı. Örgüt eylemlerini devam ettirme tehdidinde de bulundu. Öte yandan saldırıdan hemen sonra yapılan açıklamada Ganalı ünlü şair ve devlet adamı Kofi Awoonor'un hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Dün de ülkenin önde gelen futbol kulüplerinden birinin başkanı ve bir televizyoncunun ölenler arasında olduğu ortaya çıktı.

KENYA'YA SAHTE PASAPORTLA GİRDİ
Sahte Güney Afrika pasaportuyla ülkeye giren Lewthwaite, Londra bombacılarından olan eşi ile evlendikten sonra din değiştirmişti. İntihar bombacısı eşinin ölümünden sonra Habib Ghani adlı bir Arap'la evlendi ve 2009'un ağustos ayında bir çocuk daha dünyaya getirdi. İngiltere'nin kuzeyinde yaşadığı bilinen Lewthwaite, daha sonra izini kaybettirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanlı baskında 'beyaz dul' gölgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN