Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama yaptırım istedi

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'nin kimyasal silahlar konusunda verdiği sözleri tutması için BM Güvenlik Konseyi'nden güçlü bir tasarının çıkmasını istedi. Obama "Dünyanın tepkisi çok zayıf" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun dünkü açılış oturumunda konuşan ABD Başkanı Barack Obama, konuşmasının büyük bir kısmını Suriye krizine ayırdı. ABD ve Rusya'nın bir araya gelerek üzerinde uzlaşmaya vardığı kimyasal silahların kontrol altına alınması anlaşmasını öven Obama, BM Güvenlik Konseyi'nin de devreye girmesini istedi. Beşar Esad rejiminin anlaşmaya uymasını garanti etmek için BM Güvenlik Konseyi'nden güçlü bir tasarı çıkması gerektiğini vurgulayan Obama, "Sözlerini tutmazlarsa, bunun ciddi yaptırımları da olmalı" dedi. Kendilerinin razı olduğu çözümün, Suriye'deki sorunun büyüklüğüyle örtüşmediğini kaydeden Başkan Obama, askeri müdahalenin tek başına çözüm sağlamayacağını da vurguladı. Obama, "Suriye'de kimin yöneteceğine elbette Suriye halkı karar vermeli, ancak kendi halkını katleden bir liderin iktidar kalması düşünülemez" ifadelerini kullandı. Konuşması sırasında, İranlıların da kimyasal gazlara maruz kaldığını hatırlatan Obama'nın bu tavrı, İran'ın yeni yönetimine karşı bir jest olarak kabul edildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye, İran'la yaşanan gerginliğin siyasi yönden çözümlenmesi için direktif verdiğini açıkladı. Obama, "İran'la nükleer silahlar hakkında bir anlaşma sağlanabileceğine inanıyorum. Diplomatik yol mutlaka denenmeli" şeklinde konuştu.

"SİLAH SATMAYIN"
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da konuşmasında Suriye'de yaşanan savaşa değindi. Dünyanın büyük güçlerinin, Suriye'de savaşan bütün taraflara silah satmaktan artık vazgeçmesi gerektiğini belirten Ban, "Askeri zafer bir yanılsamadır. Aslolan siyasi bir çözümdür" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama yaptırım istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN