Pakistan 7.8'le yıkıldı: En az 45 kişi öldü

Merkez üssü Belucistan olan depremin 300 bin kişiyi etkileyeceği ileri sürüldü. Pakistanlı bilim adamı, "Ağır bir yıkım bekliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Pakistan'ın Belucistan bölgesinde dün öğleden sonra 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre ölü sayısı 45... Ancak bu sayının artmasından endişe duyuluyor. Depremin dün yerel saatle 16.29'da meydana geldiği ve merkez üssünün Belucistan'ın Dalbandin şehrinin 230 kilometre güneyinde, İran ve Hindistan sınırının yakınlarındaki dağlık bölge olduğu açıklandı. Sarsıntı ülkenin en kalabalık kentlerinden Karaçi, Hayber, Pencap'da da paniğe neden oldu. Zeminin 23 kilometre altında gerçekleştiği bildirilen depremin Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'den bile hissedildiği öğrenildi.

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR
Pakistanlı bilim adamı Muhammed Riaz "Büyük bir depremle" karşı karşıya olduklarını ve ne yazık ki "Ağır bir yıkım" beklediklerini bildirdi. İlk belirlemelere göre Belucistan'daki Kuzdar ve Avaran kentlerinde çok sayıda ev tamamen yıkıldı ya da kullanılamaz geldi. Belucistan Valilik sözcüsü Can Muhammed Buledi, kurtarma çalışmalarında 45 cesedin çıkarıldığını söyledi. Durumları ciddi çok sayıda yaralı bulunması nedeniyle ölü sayısının daha da artabileceğine işaret eden Buledi, Avaran, Pasni ve Dalbadin'in depremden en çok etkilenen bölgeler olduğunu belirtti.

AVARAN'DA SAYI YÜKSEK

Tuğgeneral Vahid Hüseyin, depremin en şiddetli hissedildiği Avaran'da depremden etkilenenlerin sayısının 300 bini bulabileceğini belirtti. Türk Kızılayı Pakistan temsilcisi Sadullah Devletgeldi, "Bölgeden ölü ve yaralı konusunda değişik haberler geliyor ancak alanda nüfus az. Can kaybının yüksek olacağını tahmin etmiyoruz" dedi. Pakistan'ın Belucistan'a göre daha yoğun nüfuslu Keşmir bölgesinde 2005'te 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş yaklaşık 75 bin kişi hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan 7.8'le yıkıldı: En az 45 kişi öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN