Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yahudi yerleşimciler el-Cebel'i işgal etti

Yaklaşık 200 Yahudi yerleşimci Doğu 'ün el-Cebel semtindeki Filistinlilere ait arazi üzerine çadır kurdu.

Giriş Tarihi: 25.9.2013 15:18
İsrail'in Doğu 'te yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa etme kararı almasından cesaretlenen yaklaşık 200 Yahudi yerleşimci, Kudüs'ün
doğusunda, Ebu Dis yerleşim biriminde bulunan el- Cebel'deki boş araziyi işgal etti.

"Ebu Dis Topraklarını Koruma Komitesi" başkanı Bessam Bahr AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail hükümetinin, Ebu Dis kasabasının el- Cebel mıntıkasında 500 müstakil yeni Yahudi yerleşim birimi kurulacağını açıklamasının ardından, yaklaşık 200 Yahudi yerleşimci bölgeye geldi. Yerleşimciler işgal ettikleri Filistinlilerin arazisi üzerine kurdukları çadırlara İsrail bayrağı dikti. Gece boyunca eğlence yaparak arazi üzerine değişik pankartlar astılar" dedi.

İsrail'in, Doğu Kudüs'teki yeni yerleşim birimleri inşa etme kararının, uluslararası girişimleri hafife alma ve barış sürecini baltalama anlamı taşıdığını belirten Bahr, "Bu topraklarının esas sahipleri, binlerce yıldan beri burada yaşayan Ebu Dis kasabası sakinleridir. Buraların işgal edilmesi ve yeni Yahudi yerleşim birimlerinin kurulması, Kudüs'ü ve çevresini Yahudileştirme politikasının bir parçası" diye konuştu.

İsrail, bu toprakların devlete ait olduğunu iddia ederek, üzerinde izinsiz yaşayan bedevilerin başka bir yere gönderileceklerini belirtti. İsrail İmar Bakanlığı, Ortadoğu barış görüşmelerinin ikinci turu öncesinde, Kudüs ve Batı Şeria'da bin 200 yeni konut yapılması için ihale açılacağını, bunlardan 800'ünün Doğu Kudüs'te, 400'ünün de Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde inşa edileceğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahudi yerleşimciler el-Cebel'i işgal etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN