Nelson Mandela'nın şuuru yerinde

Giriş Tarihi: 26.9.2013 14:24

Demokratik Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kurucusu Nelson Mandela'nın Johannesburg'taki evinde tedavilere cevap verdiği bildirildi.

Mandela'ya zor günlerinde destek olan herkese teşekkür eden Devlet Başkanı Jacop Zuma, 3 ay hastanede kaldıktan sonra evine getirilen liderin sağlığı hakkında detaylara girmedi.

Birleşmiş Millletler'in Mandela'nın doğum günü olan 18 Temmuzu 'Uluslararası Mandela Günü' ilan etmesi ile, Nobel Barış Ödülü sahibi liderin 95'inci yaş günü Güney Afrika'da ve dünyanın önemli merkezlerinde kutlanmıştı.

Son 2 yılda 6 kez hastaneye kaldırılan Mandela, en son 8 Haziranda akciğer enfeksiyonunun nüksetmesi üzerine Pretoria'daki askeri hastaneye kaldırılmış ve 3 ay tedavi görmüştü. Mandela uzun hastane tedavisinin ardından, Eylül'de tekrar evine getirimişti.

SANSIZLIKLAR MANDELA'NIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Azınlık beyazların ırkçı rejimine karşı mücadelesinde 27 yıl hapis yattığı için dünyanın en ünlü mahkumu olarak kabul edilen Mandela'nın, uzun sağlık mücadelesinde de talihsizlikler peşini bırakmadı. Mandela'yı taşıyan ambülans otoyolda bozulunca, efsane lider soğuk havada en az 30 dakika araçta bekletildi. Ay başında da elektirik çalışanları greve gidince Mandela bu sefer karanlıkta kaldı. Yaşlı lider için acil olarak jeneratörler getirilerek evi ve sokağı aydınlatıldı.

Bazı kaynaklar, Afrika kültüründe hastanın hastanede ölmesinin hoş karşılanmadığını, bu yüzden Mandela'nın eve getirildiğini ve makinaya bağlı bitkisel hayat yaşadığını söylüyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nelson Mandela'nın şuuru yerinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN