Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan'da bilanço ağırlaşıyor

Salı günü meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 328'e çıktı. Ulaşılması güç bölgelere yardım götürmek için tüm ülke seferber oldu

Giriş Tarihi: 26.9.2013
Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde salı günü meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 328'e çıkarken, en az 400 kişinin yaralandığı bildirildi. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor. Yaklaşık 2 dakika süren şiddetli sarsıntı zeminin 10 kilometre altında gerçekleşti. Merkez üssü Belucistan'ın Awaran kenti olan deprem, bin 200 kilometre uzaktaki Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'den bile hissedildi. İlk belirlemelere göre yaklaşık 300 bin insanın depremden etkilendiği tespit edildi. Depremin gerçekleştiği Awaran ve çevresindeki 5 vilayette olağanüstü hal ilan edildi. Depremin hemen ardından bölgeye intikal eden arama kurtarma ekipleri ve insani yardım kuruluşlarının yanı sıra Pakistan ordusu da afetzedelere yardım çalışmalarına başladı. En çok ölüm ve yaralanma haberinin, halkın de tek katlı kerpiç evlerde yaşadığı Kuzdar ve Awaran bölgelerinden geldiği bildirildi. Awaran'dan alınan haberlere göre okullar, hastaneler ve devlet binaları da dahil olmak üzere şehirdeki binaların %90'lık bölümü depremde hasar gördü. Ana depremin ardından en şiddetlisi 5.6 büyüklüğünde en az 4 adet artçı sarsıntının gerçekleştiği kaydedildi.

BÖLGE SEYREK NÜFUSLU
Ülkenin coğrafi olarak en geniş fakat nüfus olarak en tenha bölgesi olan Belucistan genellikle dağlık bir bölge. Uzmanlara göre bölgenin seyrek nüfuslu olması daha büyük bir felaketi engellerken, dağlık olması afetzedelere ulaştırılmak istenen yardımın gecikmesine sebep oluyor. Yerel yönetim sözcüsü Muhammed Buledi, merkezden uzak yerleşim birimlerinden haber alındıkça ölü sayısının artmasından korktuklarını bildirdi. Afet bölgesinde bol miktarda çadır, ilaç ve gıda maddesi ihtiyacı olduğunu söyleyen Buledi bölgedeki sağlık kuruluşlarının ihtiyaç duyulan kapasitenin çok altında olduğunu aktardı. Buledi depremden kurtulan binlerce insanın zor durumda olduğunu söyledi ve Türkiye ile İran'ın depremin hemen ardından yardım teklifinde bulunduğunu duyurdu. Ağır yaralılar helikopterle başkent Karaçi'deki hastanelere nakledilirken, ordu bir gece içinde binden fazla askeri personeli ve helikopteri bölgeye gönderdi. Çarşamba sabahı da depremzedelere yardım malzemesi taşıyan 60 askeri kamyon Karaçi'yi terk etti. Deprem bölgesinden alınan haberlere göre bin civarı doktor ve yüzlerce çadır bölgeye ulaştırıldı. Edinilen bilgilere göre askerler ve sivil toplum kuruluşları afet bölgesinde sahra hastanesi oluşturarak sağlık hizmeti verecekler. Deprem kuşağında bulunan Pakistan'ın Keşmir bölgesinde 2005 yılında Richter ölçeğine göre 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, 73 bin kişi hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan evsiz kalmış, geniş çaplı bir insanlık trajedisi yaşanmıştı.

PERU DA 7'YLE SARSILDI
Öte yandan dün Peru'nun güneyinde de 7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Amerikan Jeofizik Kurumu, depremin merkez üssünün Arequipa bölgesindeki Lomas kentinin 72 kilometre güneyi olduğunu açıkladı. 50 saniye süren depremin başkent Lima dahil, birçok kentte paniğe yol açtığı bildirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'da bilanço ağırlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN