Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM'de Suriye üzerine uzlaşma

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri, Suriye'deki kimyasal silahları yok edecek tasarı konusunda anlaştı. Esad yönetiminin işbirliği yapmaması durumunda rejimi cezalandırmak için ilave bir tasarı gerekecek

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesi için bir tasarı üstünde mutabakata vardığı açıklandı. ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin'in üzerinde uzlaştığı tasarının en erken dün gece saatlerinde 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde oylanması bekleniyordu. Tasarıda 21 Ağustos'ta Şam'da bin 400 kişinin ölümüne yol açan kimyasal silah saldırısı kınanacak ve 2014 ortasına kadar sürmesi beklenen kimyasal silahların yok edilme süreci aylık olarak BM Güvenlik Kurulu'na raporlanacağı belirtilecek. Uzlaşılan metnin, Esad rejiminin işbirliği yapmaması durumunda doğrudan askeri müdahaleye uğramasını içermediği bildirildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Amerikalı mevkidaşı John Kerry 13 Eylül'de konu üzerinde anlaşmış ancak müzakereler uzamıştı. Öte yandan dün Şam'da patlayan bomba yüklü araç 60 kişinin ölümüne yol açtı.

DENETİM SALI GÜNÜ BAŞLAYACAK
Suriye'deki kimyasal silahların bulunup yok edilmesi konusunda sorumlu denetçilerin Salı günü göreve başlayacağı açıklandı. Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) yürüteceği süreç, Esad rejiminin tahmini bin ton kadar kimyasal silahını yok edecek. OPCW denetçilerinin 30 gün içinde Suriye'deki tüm kimyasal silah tesislerini ziyaret edeceği ve Suriye rejiminin de 1 Kasım'a kadar tüm kimyasal silah üretim tesislerini yıkmış olması gerektiği bildirildi. BM denetçileri de görevlerini pazartesi tamamlayacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'de Suriye üzerine uzlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN