Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Epilepsi, sıtma, ağrıya karşı 'Afrika şeftalisi'

Afrika'da yetişen bir bitkinin doğal ağrı kesici olduğu keşfedildi. Birçok hastalığa iyi geldiği ortaya çıkan bitkinin morfin türevi olan Tramadol isimli ilaçla birebir benzediği ifade edildi

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Fransa'daki Grenoble Nörobilim Enstitüsü'nde görevli bilim insanları, Afrika'da yetişen ve "Afrika şeftalisi" diye adlandırılan bir bitkinin ağrı kesici özelliğine sahip moleküller içerdiğini keşfetti. Michel De Waard önderliğindeki ekip molekülün, tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından ağrı kesici olarak kullanan ve tamamen sentetik olan Tramadol isimli ilaca birebir benzediğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar sentetik bir ilacın molekülüne, ilk kez doğal bir kaynakta büyük miktarlarda rastladıklarını söyledi. Latince adı Nauclea latifolia olan ve Sahraaltı Afrika'da yaygın olarak bulunan bitki, Kamerun başta olmak üzere çok sayıda Afrika ülkesinde epilepsi, ateş, sıtma ve ağrı tedavisinde kullanılıyor. Aslında bir morfin türevi olan Tramadol ise, morfinden daha az yan etkiye sahip olduğu için tercih ediliyor.

KÖKTEN ANALİZ

Araştırmacılar, bitkinin kökünü analiz ederek ağrı kesici özelliğine sahip bileşenini izole etmeyi başardı. Sonuçların doğruluğundan emin olmak isteyen araştırmacılar, bitkiyi üç bağımsız laboratuvarda test etti ve yılın farklı dönemlerinde alınan örnekler, bitkinin içeriğindeki molekülün Tramadol'e birebir benzediğini doğruladı. Bitkinin içeriğindeki Tramadol oranının yüzde 0.4 ila yüzde 3.9 olduğu ve bu oranın, aktif madde olarak son derece yüksek olduğu belirtildi. Bitkinin Afrika'da en az 10 çeşidinin olduğunu söyleyen araştırmacılar, tam olarak hangi türlerin Tramadol içerdiğini anlamak için araştırmalara devam edeceklerini vurguladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Epilepsi, sıtma, ağrıya karşı 'Afrika şeftalisi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN