Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karnında birahane taşıyor!

ABD'de bir damla alkol almadan sarhoş olan adamın midesinin, bir maya türü sayesinde kendi kendine etanol ürettiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Amerikalı doktorlar bir damla bile alkol içmeden sarhoş olan bir adam buldu. 61 yaşındaki Teksaslı adamın midesi kendi kendine etanol üretiyordu. Kanında 0.37 alkol çıkan adamın, alkol tüketmediği iddiası dikkate alındığında daha da şaşırtıcı olan baş dönmesi ve buna bağlı tökezleme görülmesiydi.

DOKTORLAR ŞAŞKIN

Hastanenin gastroenterologu ve başhemşiresi bu konuyu araştırmaya karar verip, adamı karbonhidrat açısından zengin ve alkolden kesinlikle yoksun bir diyetle 24 saat boyunca bir odada tuttu. Gün boyunca karbonhidrattan zengin beslendi, alkole ulaşma imkânı da yoktu ama adamın etanol içeriği ikinci gün sonunda yüzde 0.12 artmaya devam etti. Adamın "otomatik birahane sendromuna" yakalandığı tespit edildi. Yedikleri midesine yerleşen ve tomurcuklanan bir maya türü sayesinde alkol etkisi yapıyordu. Hastanın makarna, ekmek yediğinde veya bir soda içtiğinde şekerin etanola dönüştüğünü açıklayan doktorlar, yeme alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kaldı. Sadece et ve balık, kümes hayvanları yiyebilir ve ama tavuk, patates, domates ve soya yasak. Meyve (narenciye hariç) ve fındık (fıstık hariç), şeker ilavesiz meyve suları, bitkisel çaya izin veriliyor.

Yard. Doç. Dr. Beşir Kesici / Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenterloji Uzmanı

NORMALDE insanda vücuda alınan alkol karaciğerde yıkılır. Ancak alkolün yıkım hızı insandan insana genetik özelliklerinden dolayı değişebilir. Bu hasta da, alkolü yıkan enzimlerin alkolü yavaş yıkmasından dolayı vücudundaki alkol oranı yükselerek sarhoşluk oluşturabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karnında birahane taşıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN