Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nükleer buzlar eriyor

İran Dışişleri Bakanı Zarif'le Birleşmiş Milletler'de bir dizi toplantı gerçekleştiren Amerikalı yetkililer, İran'ın nükleer program konusundaki tutum değişikliğinin çözüm konusunda umut yarattığını söyledi

Giriş Tarihi: 28.9.2013
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in önceki gece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın temsilcileriyle görüşmesi ve sonraki Amerikalı mevkidaşı John Kerry'yle ikili toplantısının son derece olumlu geçmesi, 1979'dan beri düşman olan iki ülke arasında buzların erimeye başladığı ve İran'ın nükleer programı konusunda uzlaşma sağlanabileceği konusunda umut yarattı. New York'ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin olumlu açıklamalarından sonra meydana gelen toplantıdan sonra konuşan ABD ve Avrupalı yetkililer, İran'ın tutumunda büyük bir değişim görüldüğünü belirtti. İran ile ABD arasında son 6 yıldır gerçekleşen en yüksek düzey toplantıdan sonra konuşan Zarif, tarafların nükleer program ve yaptırımlar konusunda hızlandırılmış bir takvim konusunda anlaştığını ve İran'ın bir yıl içinde bir anlaşmaya varmayı istediğini söyledi. Zarif, hedefin İran'a karşı getirilen tüm yaptırımların kaldırılması olması gerektiğini söyledi. Tarafların ayrıca gelecek ay Cenevre'de konuların detaylı bir şekilde görüşüleceği bir toplantı üzerinde anlaştığı bildirildi. Kerry ise, "Bir toplantı ve tondaki fark nükleer silahlar konusundaki soru işaretlerini ortadan kaldırmıyor. Ancak hepimiz dışişleri bakanının bugün gelip masaya bazı fikirleri yatırmasına sevindik" dedi. Bir BM forumunda konuşan Cumhurbaşkanı Ruhani, hükümetinin dünya güçleriyle birlikte son derece şeffaf ve uluslararası kurallara uygun bir nükleer program oluşturmaya hazır olduğunu söyledi. "Hükümetim tüm taraflarca kabul edilir bir çözüm bulmak için elinden geleni yapacaktır" dedi. Öte yandan İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) görevlilerinin, İran'daki nükleer tesislerin denetlenmesi üzerine görüştüğü bildirildi. Özellikle New York'tan gelen sıcak mesajların son günlerde görüşmeleri hızlandırdığı bildirildi. İran'ın UAEK temsilcisi Rıza Nejafi, tıkanıklığın bir günlük görüşmeler sonucunda hemen aşılamayacağı konusunda uyardı. ABD ve batılı bazı müttefikleri başta olmak üzere uluslararası kamuoyun İran'ı nükleer silah sahibi olmaya çalışmakla suçlarken İran yönetimi nükleer programının barışçıl hedefleri olduğunu belirtiyor. Son yıllarda BM, ABD ve AB ekonomisi zor durumda olan İran'a karşı bir dizi yaptırım kararı aldı.

OBAMA, RUHANİ'YLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da dün düzenlediği basın toplantısında, İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani'yle telefonda görüştüğünü söyledi. İran ile ABD liderlerinin 1979'dan beri ilk defa iletişim kurduğu anlamına gelen telefon görüşmesinde Obama, Ruhani'yle nükleer program hakkında konuştuklarını belirtti. Görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Obama, "İleriye dönük bazı engeller olabilir ve başarı garanti değil ancak kapsamlı bir çözüme ulaşacağımıza inanıyorum" dedi. Ruhani ve kendisinin heyetlerini anlaşma için hızlı bir şekilde çalışmaları için talimat verdiğini söyleyen Obama, "Bu aynı zamanda ileriye bir adım için fırsat. Anlaşma için bir temelin olduğuna inanıyorum" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer buzlar eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN