Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya'da hükümet krizi derinleşiyor

İtalya'da Silvio Berlusconi'nin, Özgürlükçü Halk Partisi'nden (PdL) beş bakanın Enrico Letta liderliğindeki koalisyon hükümetinden çekilmesini istemesiyle patlak veren siyasi kriz derinleşiyor.

Giriş Tarihi: 29.9.2013 20:38
PdL'den en az üç bakanın, ekonomik krizin üstesinden gelmek için başlatılan çalışmaların sürdürülebilmesi gibi gerekçeler de öne sürerek, Letta hükümetini desteklemeye devam edebilecekleri sinyalini vermesi, Berlusconi'nin planlarının geri tepebileceği yorumlarına neden oldu.

Reform Bakanı Gaetano Quagliariello'nun, Letta'nın bu hafta parlamentoda yapması beklenen konuşmayı değerlendirmek istediğini söylediği, diğer iki bakanınsa Berlusconi'nin istifa etmelerini isteme biçimine "gücendiklerini" dile getirdiği belirtildi.

Hükümet krizine çözüm arayışına giren İtalya Başbakanı Enrico Letta'nın ise bugün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile bir araya geleceği bildirildi.

Berlusconi, seçimin bir an önce yapılması çağrısında bulunurken, Napolitano'nun, parlamentoyu feshetme seçeneğine ancak son çare olarak başvuracağına işaret ettiği vurgulanıyor.

Hükümet krizi

Vergi kaçırmaktan dolayı aldığı mahkumiyet cezası geçen Temmuz ayında onanan ve bu nedenle senatörlüğünün düşürülmesi için Senato'da oylama yapılacak Berlusconi, bu oylamaya günler kala kritik bir siyasi manevra yapmış, Başbakan Letta'nın ültimatomu ve hükümetin KDV arttırım kararını gerekçe göstererek, koalisyon hükümetinde bulunan 5 bakanından istifalarını sunmalarını istemişti.

Berlusconi'nin çağrısını partisinin genel sekreteri ve hükümette Başbakan Yardımcılığı ile İçişleri Bakanlığı görevlerini yürüten Angelino Alfano, "PdL'li bakanlar istifalarını veriyorlar" diyerek, doğrulamıştı.

Berlusconi'nin çağrısı doğrultusunda koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevlerini yürüten Angelino Alfano, Anayasal Reform Bakanı Gaetano Quagliariello, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Maurizio Lupi, Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin, Tarım-Gıda ve Ormancılık Bakanı Nunzia de Girolamo'nun istifalarını vermeye başladıkları bildirillmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'da hükümet krizi derinleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN