Emir komutalı ırkçıya terörist muamelesi

Yunanistan'da ırkçı 'Altın Şafak' üyeleri terörle mücadele timlerince basıldı. Partinin emir komuta zinciriyle yaptığı faaliyetler şoke edici...

Giriş Tarihi: 30.9.2013
Yunanistan'da faşist ve ırkçıların partisi "Altın Şafak"ın (Hrisi Avhi-H.AV) lideri Nikos Mihaloliakos ve 5 milletvekili, "cinai çete kurmak, şiddet kullanan çeteye üye olmak, ruhsatsız silah bulundurmak" gibi ağır suçlamalarla önceki günden bu yana Atina Emniyet Sarayı'nın nezaretinde bulunuyor. Yakalama kararı çıkartılan ancak aynı gün firar eden en son H.AV milletvekili Hristos Pappas da dün sabah teslim oldu. Geçen hafta sol görüşlü bir müzisyenin öldürülmesi sonrası başlatılan soruşturma sonucunda haklarında yakalama kararı çıkarılan 36 parti üyesine yapılan operasyonların terörle mücadele ekiplerince gerçekleştirilmesi şaşırttı. Gözaltına alınanlar yüzleri maskeli timler silahlı tarafından siyah ciplere bindirilerek hızla emniyete götürüldü. Bu yöntem, sabıklarında 27 siyasi cinayet bulunduran Yunanistan'ın en büyük terör örgütü "17 Kasım" üyelerinin 10 yıl önce yakalanarak emniyete götürülüşlerini anımsattı. Ordu içindeki gibi "emir komuta zinciri" yöntemiyle faaliyet gösteren H.AV milletvekilleri için hazırlanan Atina Başsavcılığı'nın 9 sayfalık raporunda çarpıcı suçlamalar var.

ASKERİ KIYAFETLE GÖÇMEN KIYIMI
Cinai suç örgütü kurmakla suçlanan H.AV milletvekili ve üyelerine son cinayet olayının dışında yöneltilen suçlamalar şunlar: Faili meçhul 5 ayrı cinayet, 2012'de 104 yabancı göçmenin dövülerek hastanelik edilmesi, son 2 yılda 100 göçmenin kayıplara karışmasıyla olan bağlantı, asayişi bozmak, askeri kıyafet ve kask giyerek şiddet olayları yapmak, kara para aklama, tehditlerle haraç toplama. Raporda bu suçların delillerinin telefon dinlemeleri ve yakın takiplerde elde edilen istihbaratla ortaya konduğu belirtiliyor. H.AV'ın faaliyetlerinin ortaya çıkmasında Yunan basınının büyük rolü oldu. Başta ETHNOS gazetesi olmak üzere hemen bütün siyasi gazeteler, H.AV'dan ayrılan pişman üyelerin ifşaatlarını yayımladı. Yapılan bu ifşaatlarda H.AV'ın "Bazı muvazzaf komandolar tarafından eğitildiği ve bazı polis memurlarının da H.AV ile yakın ilişkiler içinde oldukları" gibi iddialarının denli doğru olduğunu araştırmak için Yunan istihbarat servisi EYP'nin teşkilatının katkıları istendi. EYP'nin aynı anda 3 bin telefonu dinleyebilme ya da geriye sararak konuşmaları çözme özelliğine sahip olan ve 3 milyon 400 bin euroya mal olan üstün teknoloji cihazlarının devreye girmesiyle "Altın Şafak" için geriye sayım başlatılmış oldu.

İKİNCİ DALGA GELİYOR
Bu arada, Atina başsavcılığının H.AV'ın lideri ve 5 milletvekili ile yakalanan 16 H.AV üyesiyle yetinmeyeceği anlaşılıyor. Savcılığın, aralarında 20 polis memurunun da bulunduğu yaklaşık 100 kişinin daha yakalanması için tebligatlar hazırladığı belirtiyor.

H.AV NE YAPACAK?

H.AV'ın 300 sandalyeli parlamento içindeki varlığını sayıları 12'ye düşen milletvekilleriyle sürdürebilecek. Ancak H.AV lideri Mihaloliakos, H.AV'a yöneltilen suçlamalar karşısında 18 milletvekilinin "toplu istifa" ya da "her ay bir milletvekilinin istifa" ederek ülkeyi siyasi bir kaosa götürmekle tehdit ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emir komutalı ırkçıya terörist muamelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN