Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahinler devrede

İsrail Başbakanı Netanyahu, İran'la diyalog yolunu seçen ABD Başkanı Obama üzerindeki baskıyı artırıyor. İranlı şahinler ise Obama'yla telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Ruhani'yi eleştiriyor

Giriş Tarihi: 1.10.2013
ABD Başkanı Barack Obama ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen telefon görüşmesinin yarattığı iyimser havanın ardından, her iki tarafta da şahinler devreye girmeye başladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran'ın nükleer çalışmalarını müzakere etmek ve Cumhurbaşkanı Ruhani'nin "tatlı dilinin altında yatan gerçekleri" Obama'ya açıklamak için Washington'a gitti. Görüşmenin ardından Obama, "Geçmişte İran yönetiminin eylemleri ve açıklamaları, İsrail'e yönelik tehditleri ve davranışları göz özüne alındığında, kelimelerin yeterli olmadığı çok açık" dedi. "Diplomasiyi test etmeliyiz" diyen Obama, "İranlıların ciddi olup olmadığını görmeliyiz" ifadesini kullandı. Netanyahu da İran'ın İsrail'in yok edilmesi taahhüdü olduğunu belirterek, "İran ile gelecekte bir anlaşmanın tam testi, askeri hükleer programından vazgeçip vazgeçmemesine bağlı" dedi. Netanyahu yaptırımların güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. İran Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi ise, Obama ile görüşmeyi kabul ettiği için Ruhani'yi eleştirdi. Caferi, "Ruhani, telefon görüşmesini reddetmeliydi" dedi. Ruhani, geçtiğimiz günlerde Devrim Muhafızları'nın siyasete karışmaması gerektiğini açıklamıştı.

DİREKT UÇUŞ ADIMI
Öte yandan, Hasan Ruhani'nin ABD ile İran arasında direkt uçuşların yeniden başlatılabilmesi imkânlarının araştırılması talimatını verdi. İki ülke arasında 1979'dan bu yana direkt uçuşlar yapılmıyor.

İRAN: AMERİKAN HALKINA HAYRANIZ
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikan halkının "hoş, barış yanlısı ve cömert" bir halk olduğunu vurgulayarak, onların bu özelliklerine saygı ve hayranlık duyduklarını söyledi. Amerikan ABC televizyonuna bir röportaj veren Bakan Zarif, ülkesinin Amerikan halkıyla hiçbir sorunun bulunmadığını da ifade ederek, İranlıların gösterdiği tepkinin bu ülkenin politikalarına yönelik olduğunu kaydetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahinler devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN