Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD hükümeti kepenk kapattı

ABD Federal Hükümeti, Kongre'nin bütçe tasarısını onaylamaması nedeniyle 17 yıl sonra ilk kez kepenk indirdi. Tartışmalı Sağlık Yasası'nın uygulamaya geçişini geciktirmek isteyen Cumhuriyetçi milletvekilleri, Başkan Obama yanaşmayınca bütçe yasasını engelledi ve 1 milyon çalışanın zorunlu izne gitmesinin yolunu açtı

Giriş Tarihi: 2.10.2013
ABD Kongresi'ndeki son girişimlerin gece yarısı başarısız olmasının ardından 1 milyona yakın memurun zorunlu izne çıkma ihtimali belirirken, federal kurumların birçoğu, parklar, müzeler kapatıldı. Bunun yanında, 10 binlerce havalimanı çalışanı, gardiyan ve sınır kontrol görevlileri de ücret alamadan çalışmaya devam edecek. Benzer bir kriz, yine Demokrat bir başkanın, Bill Clinton'ın döneminde 1995'in son günlerinde yaşanmıştı ve federal hükümet çalışmalarını 21 gün boyunca askıya almıştı. CNN'nin anketine göre Amerikan halkının yüzde 68'i kepenk indirmeyi olumlu bir gelişme olarak karşılamıyor. Yüzde 27'si ise siyasi krizlerde bu uygulamanın uzlaşmaya yol açacağı gerekçesiyle mantıklı olduğunu savunuyor.

OBAMA GERİ ADIM ATMIYOR

Kongre'deki bütçe oylamalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın hükümet ajanslarını kepenk kapatmaya karşı uyardığı da belirtiliyor. Bütçe krizine yol açan asıl neden ise Obama'nın göreve geldikten sonra en büyük reformu olarak görülen Sağlık Sigortası Yasası'nın uygulanmasına Cumhuriyetçiler tarafından koyulmaya çalışılan engel. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahip Cumhuriyetçiler yasanın sigorta sahibi olmayı zorunlu hale getiren ve dün yürürlüğe giren en önemli maddesinin geciktirilmesini istiyor. Cumhuriyetçiler baskı aracı olarak da Federal hükümet ajanslarının bütçelerini onaylamama kararı aldı.

ORDU GÖREVE DEVAM

Obama, Kongre'nin gece yarısına kadar uzlaşamamasının ardından ABD Hükümeti'nin resmi olarak kapanmasını takiben, bir video mesajı yayımladı. Ordunun görevde kalmaya devam edeceğini belirten Obama, ordu mensuplarının zamanında maaşlarını alabilmeleri için Kongre'den geçen tasarıyı imzaladığını söyledi. Başkan Obama, Kongre'ye rağmen, 'Düşük Maliyetli Sağlık Kanunu'nun uygulamaya geçeceğini belirterek şunları söyledi: "Sağlık sigortası olmadığı için her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Sonunda birçok kişi kaliteli düşük maliyetli sağlık kapsamından faydalanabilecek." Obama Kongre'de bütçe konusundaki anlaşmazlık yüzünden hükümetin "kepenkleri kapatmasına" sadece birkaç saat kala Kongre'deki her iki partinin liderleriyle telefon görüşmeleri yaparak, ABD Hükümeti'nin ülkedeki en büyük işveren olduğunu hatırlattı. Obama, daha sonra yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi'ndeki cumhuriyetçileri, milyonlarca Amerikalıyı uygun fiyatlı sağlık sigortası edinme imkanından mahrum bırakmak için ideolojik bir savaş yüzünden hükümeti kapatmakla suçladı. Öte yandan New York'ta Özgürlük Anıtı'nı ziyarete gelen turistler "kapandı" uyarısı ile karşılaştı.

NELERE YOL AÇACAK?
1 milyona yakın federal hükümet çalışanını ücretsiz izne gönderilebilir.
Acil gereksinimi olmayan çalışanlar ücretsiz izne çıkarılacak. Beyaz Saray'ın 1265 kişilik kadrosu 436'ya inecek.
Ülkedeki tüm ulusal park ve müzelerdeki çalışanlar işe gelmeyi bırakacak. Bu alanlar geçici olarak kapatılacak.
Vize ve pasaport işlemleri yavaşlayacak.
Emeklilere, gazilere, ihtiyaç sahibi kadın ve çocuklara yapılan yardımlarda gecikmeler yaşanacak.
Mood'ys analisti Brian Kessler'e göre, Amerikan ekonomisine maliyeti 55 milyar dolarlık yük çıkaracak. 800 bin federal çalışanın toplamda bir haftada alacağı 1 milyar dolar da ayrı bir kayıp sayılıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD hükümeti kepenk kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN