Dünya ülkelerinin kapılarını açan anahtar

Seyahat imkanlarının giderek kolaylaşmasına paralel vize şartlarının daha da sıkılaştığı günümüzde, 173 ülkeye vizesiz seyahat edebilen İngiliz pasaportu sahipleri, vize engeline en az takılanlar listesinde ilk sırada yer alıyor.

Giriş Tarihi: 3.10.2013 16:16
İngiliz Henley & Partners adlı uluslararası göç ve vatandaşlık kanunu uzmanlık firması tarafından hazırlanan Küresel Vize Kısıtlamaları 2013 endeksine göre, 219 ülke arasında liste başı ilk 10 ülkenin vatandaşı, 170'den fazla ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Listenin ilk 3 sırasında yer alan İngiltere, Finlandiya ve İsveç pasaportuna sahip olanlar 173 ülkeye rahatça girebiliyor.

Vizesiz seyahatin avantajından yararlanan ilk 10 ülkeden 9'u Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya, İsveç, Danimarka, Almanya, Lüksemburg, Belçika, İtalya, Hollanda ve İngiltere. ABD vatandaşları da dünya genelinde çoğu ülkeye vizesiz seyahat edebilme imkanına sahip ilk 10 ülkeden biri. Popüler destinasyonlardan olan Kanada, Japonya, Norveç, Yeni Zelanda ve İsviçre ise ilk 20 arasında yer alıyor.

Türk pasaportuna 94 ülke serbest

Türk pasaportu taşıyanlar 94 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Türkiye, listede Güney Afrika ve St. Lucia ile 42. sırada yer alıyor.

Endekse göre, Afganistan pasaportu 28 ülkeye vizesiz giriş imkanı sunarak, vizesiz seyahat etme özgürlüğünden en az faydalanabilen pasaport oldu. Pakistan ve Somali pasaportuna sahip olanlar, dünya genelinde sadece 32 ülkeye vizesiz giriş yapabilme imkanına sahipken, bu ülkelerden hemen önce ise 31 ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlayan Irak pasaportu geliyor.

Dünyanın en kalabalık iki ülkesi Çin ve Hindistan ise listenin sonlarında yer alıyor. 1,2 milyar nüfuslu Hindistan, 52 ülkenin kapılarını
vizesiz açma imkanı sunarken, 1,3 milyar nüfusa sahip Çin, sadece 44 ülkeye vizesiz seyahat etme özgürlüğü sunuyor.

Çifte vatandaşlığı bulunanlar, sadece "işleri kolaylaştıran" pasaportu taşımayı tercih ediyor

ABD'nin Federal Kayıt Ofisi (OFR) tarafından yapılan araştırmaya göre, bu yıl Amerikan vatandaşlığından çıkanların sayısında artış kaydedildi. Uzun yıllardır ABD'de yaşayan çoğu gurbetçinin yeni vergi yasası nedeniyle sadece doğum yeri olan kimliklerini taşımayı tercih ettiği belirtiliyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC tarafından hazırlanan pasaport ve vatandaşlık haberine yapılan yorumlar, birçok kişinin neden başka vatandaşlıkları
tercih ettiğini ortaya koyuyor.

İngiltere'nin Buckinghamshire bölgesinde yaşayan Atakan Kaya, askerlik hizmetini yapmak istemediğinden ve bedelli askerlik ücretini ödeyecek finansal durumu olmadığından dolayı çifte vatandaşlıktan çıkmak zorunda olduğunu ifade ediyor.

Brezilya'da yerleşik Alan Dens de Belçika vatandaşlığını zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek istememesinden dolayı bıraktığını ve sadece
İngiliz pasaportu kullandığını belirtiyor.

Kuzeybatı İngiltere'de yaşayan Zimbabve vatandaşı S Khan ise yeterli seyahat özgürlüğü olmaması, Avrupa ülkelerine giriş yapmak istediğinde vize duvarıyla karşılaşması ve sürekli durdurulup soru sorulması gibi nedenlerden dolayı sadece İngiliz pasaportu taşıdığını söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya ülkelerinin kapılarını açan anahtar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN