Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz Özgürlük Heykeli'ni de vurdu

Giriş Tarihi: 3.10.2013 09:53 Güncelleme Tarihi: 3.10.2013 13:07

ABD'de hükümetin kepenk indirmesi ülke genelinde milli park ve müzelerin kapanmasına neden oldu.

Dünyanın en popüler şehirlerden New York da bu durumdan nasibini aldı. Bütçe krizi sonrası park ve müze görevlilerin izne gönderilmesi nedeniyle milli park ve kamuya ait müzeler ziyaretçilere kapatıldı.

Yılda yaklaşık 3,2 milyon insanın ziyaret ettiği Özgürlük Heykeli'nin kapanması da turistleri şaşırttı.

Heykelin bulunduğu adaya gitmek isteyen turistler, Özgürlük Heyeli'nin kapalı olduğunu öğrenince büyük hayal kırıklığına uğradı. Kapanma nedenini anlamaya çalışan turistler, yaşanan siyasi krizin bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Belçika'dan New York'a gelen Mariska Kesteloo, 'Özgürlük Heykeli'ni ziyaret etmek istedim ama kapalı olduğunu öğrendim. Çok şaşırdım.' şeklinde şaşkınlığını dile getirdi. Turistlik gezi amacıyla New York'a geldiğini söyleyen Kesteloo, yaşanan siyasi krizin ABD'nin imajını olumsuz etkilediğini ifade etti.

Bazı turistler ise yaşanan kepenk kapatma konusu ile ilgili bilgi almaya çalıştı. New York'ta bulunan Türk turistler de heykelin neden kapalı olduğuna bir anlam veremedi. Gezi amacıyla New York'a gelen bir Türk öğrenci, 'İlk defa Özgürlük Heykeli'ni görmeye geldim ama maalesef kapalıymış. Çok şaşırdım. Belki bir daha böyle ziyaret etme fırsatım olmaz.' diye konuştu.

Bir başka İsviçreli turist Silvio Berri ise heykelin neden ziyarete kapandığına dair bir anlam veremediklerini söyledi.

Manhattan'ın aşağı bölgesinde yer alan Amerika'nın yerli insanlarını anlatan müzenin kapalı olması nedeniyle birçok yerli ve yabancı turist kapıda kaldı. Park ve müzelerin ne zaman tekrar ziyaret açılacağı ise bilinmiyor.

ESNAF İŞLERİN YAVAŞLADIĞINDAN ŞİKAYETÇİ

Bütçe krizinden sonra kapatılan park ve müzeler bölgede iş yapan esnafın işlerini de olumsuz etkiledi. Kepenk kapatma durumunun yaşanmadan önce işlerin daha iyi olduğunu ifade eden bir esnaf, bir an önce siyasi sorunun çözülmesini temennisinde bulundu. Özgürlük Heykeli'ne giden vapurların bulunduğu bölgede hediyelik eşya satan esnaf, ' Son iki gündür işlerimiz çok düştü. Heykel ve müzenin ziyarete kapalı olduğunu duyan turist bölgeye gelmiyor. Bizim de en büyük gelir kaynağımız turistler. Umarım bir anca bu kriz sonuçlanır.' diye konuştu.

ABD genelinde ulusal parkları günlük 715 bin kişi ziyaret ediyor. Müzelerin yıllık ziyaretçi ortalaması ise 20 milyon. Ülke genelinde milli parklarda çalışan 329 bin kişi zorunlu olarak ücretsiz izne ayrılmış durumda. Söz konusu siyasi krizin ne zaman aşılacağı ise tam olarak bilinmiyor. Yaşanan krizin ekonomiye günlük maliyeti ise 300 milyon dolar olduğu kaydediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz Özgürlük Heykeli'ni de vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN