'Cesur' objektif Esad kurbanı...

Giriş Tarihi: 4.10.2013

Suriye'de, amatör makinesiyle çektiği çarpıcı kareler AFP'nin dahi dikkatini çeken 'cesur' lakaplı genç fotoğrafçı Murhaf Mahdi, Esad uçaklarının bombardımanı sonucu can verdi

Halk ayaklanması ve iç savaşın 2.5 yıldır devam ettiği Suriye'de rejim güçleri, bir yandan muhalifleri bir yandan da ülkede olan biteni tüm dünyaya duyuran gazetecileri hedef almaya devam ediyor. Rejimin son kurbanı, çektiği sıra dışı fotoğraflarla savaşın vahşetini ortaya koyan genç fotoğrafçı Murhaf Mahdi oldu. "Ebu Şucâ - Cesur" lakabıyla tanınan 26 yaşındaki Mahdi, Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının, ülkenin doğusundaki Deyr ez Zor kentine düzenlediği hava saldırısına, ailesini ziyaretten dönerken bisikletinin üzerinde yakalandı.

AİLESİNDEN DÖNÜYORDU

Ebu Şucâ'nın arkadaşlarının verdiği bilgiye göre, Suriye ordusu savaş uçaklarının bıraktığı bombalardan biri genç fotoğrafçının önünden geçmekte olduğu bir binaya isabet etti. Patlamanın etkisiyle elinde fotoğraf makinesini tutan Ebu Şucâ bisikletinden yere savrulurken, ardından gelen ikinci bombadan seken şarapnel parçaları fotoğrafçının sağ elini ve akciğerlerini parçaladı. Bombalamanın durmasının ardından hastaneye kaldırılan Ebu Şucâ'nın yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Arkadaşları, Ebu Şucâ'yı "hayal kurmayı çok seven", "çok iyi" bir insan olarak tanımladı. Deyr ez Zor doğumlu olan ve bütün akrabaları bu kentte yaşayan Ebu Şucâ'nın, Suriye'deki halk ayaklanmasının başlamasından sonra fotoğrafçılığa merak saldığı ve ülkede yaşananları aktarabilmek için işine sımsıkı sarıldığı belirtildi. Çektiği birçok kare Fransız haber ajansı AFP tarafından da kullanılmıştı. Arkadaşları, ülkesinin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle düzenli eğitim alamayan Ebu Şucâ'nın maddi imkânsızlık sonucu sadece küçük bir fotoğraf makinesine sahip olduğunu anlattı. Deyr ez Zor ve çevresinin muhaliflerin eline geçmesiyle, birçok çarpıcı kareye imza atmayı başaran Ebu Şucâ, yeteneği sayesinde AFP'nin dikkatini çekmeyi başardı. Ajansın Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu fotoğraf editörü Patrick Baz, Ebu Şucâ'ya geçtiğimiz haziran ayında Türkiye'de bizzat eğitim verdiğini söyledi. Onunla birlikte 15 amatör Suriyeli fotoğrafçıyı daha eğittiğini belirten Baz, "Ama Ebu Şucâ büyük bir ilerleme kaydetti. Ülkesinin yeni nesil fotoğrafçılarından biriydi. Onların hepsini de Suriye'deki acımasız mücadele doğurmuştu" dedi.

PARKA GÖMÜLDÜ

Ebu Şucâ, aile bireyleriyle akrabalarının ve yakın arkadaşlarının katıldığı sade bir cenaze töreniyle geçtiğimiz pazar günü Deyr ez Zor'da toprağa verildi. Genç fotoğrafçı, kentteki bütün mezarlıkların dolması nedeniyle kabristana çevrilen bir parka gömüldü. Sınır Tanımayan Muhabirler Derneği (RSF), Suriye'yi gazetecilerin çalışma şartları açısından en kötü ülke olarak tanımlıyor. Derneğe göre halk ayaklanmasının başladığı 2011 yılının mart ayından beri en az 25 gazeteci çeşitli saldırılar neticesinde hayatını kaybetti.

KÖPRÜDE CAN PAZARI
Murhaf Mahdi'nin objektifinden, Deyr ez Zor'da, Fırat Nehri üzerindeki yıkılmak üzere olan bir köprüden geçmeye çalışan bir babayla oğlunu gösteren kare...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cesur' objektif Esad kurbanı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN