Kosova'da seçim heyecanı başladı

Kosova'da siyasi partiler, 3 Kasım'da düzenlenecek belediye seçimlerine yönelik seçim kampanyalarına başladı.

Giriş Tarihi: 4.10.2013 16:55
2008 yılında bağımsızlığın ilan edilmesinden sonra ikinci kez sandık başına gidecek olan Kosovalılar seçim heyecanı yaşıyor. Bir ay sürecek seçim kampanyasını ilk başlatan siyasi parti, ana muhalefet partisi Kosova Demokratik Birliği (LDK) olurken, kampanyanın ilk gününde çok sayıda parti tanıtım toplantısı düzenledi.

LDK'nin seçim mitingi, Priştine merkezinde, partinin kurucusu ve Kosova'nın efsane lideri merhum İbrahim Rugova'nın adını taşıyan meydanda başladı. Çok sayıda parti destekçisi ile partinin üst düzey yetkililerinin katıldığı miting görkemli geçti.

Mitinge gelişi coşkuyla karşılanan LDK lideri ve Priştine Belediye Başkan adayı İsa Mustafa, partililere zafer vaad ederek '3 Kasım zaferi, gelecek yıl yapılacak genel seçimleri kazanacağımızın habercisi olacaktır' şeklinde konuştu. İsa Mustafa, 'yasaların saygın hale geleceği, dürüstlük ve şeffaflık ilkelerine dayalı bir yönetimin" idareye geleceğini kaydetti.

Başkent Priştine ve Kosova'da belediyelerin çoğunu kazanacaklarını belirten Mustafa, yerel seçimlerin, Kosova'nın imajını değiştireceğini, Kosova'nın bütünlüğünü koruyacağını söyledi.

Miting sonrasında konuşan LDK'li seçmen Naim Maqedonci, Kosova'da yönetimde değişikliğe ihtiyaç olduğunu, ülkeyi olduğu gibi belediyeleri ileriye taşıyacak yeni projelerle halkın karşısına çıkacak liderlere gereksinim duyduklarını belirtti.

LDK'nın Priştine belediye meclis adayı Shefqet Sylejmani, partisinin son 4 yıl içinde Priştine'de çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini, bu seçimlerde de yine LDK'nın Priştine'yi kazanacağına inandığını söyledi.

Havai fişeklerle görkemli bir kapanış yapan LDK'nın yanı sıra başkent Priştine'de Vetëvendosje Hareketi de ilk seçim mitingini düzenledi.
Kosova Milli Üniversite Kütüphanesi önünde düzenlenen seçim mitinginde konuşan parti lideri Albin Kurti, mevcut idarenin yönetimden ayrılmasının ülke çıkarına olacağını belirterek, vatandaşın değil kendi çıkarları için koltuklara oturan siyasilerin önünün açılması vaktinin geldiğini belirtti.

Kurti, Vetëvendosje Hareketi belediye başkan adaylarının birer imkan, Vetëvendosje Hareketi'nin de Kosova için seçenek olduğuna vurgu yaptı.
Harekete destek veren Teuta Hoxha, şimdiye kadar yönetilen belediyelerde fazla bir ilerleme görülmediğini bu nedenle değişikliğe gidilmesinin şart olduğunu belirterek, Priştine belediyesi için Vetëvendosje Hareketi'nin belediye başkan adayının en uygun olduğunu söyledi.

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından yapılacak ikinci belediye seçimlerine, 108 siyasi oluşum katılıyor. Sırpların çoğunlukta olduğu kosova'nın kuzeyinde 4 belediye de seçimlerin yapılacak olması, Kosova'da 3 Kasım yerel seçimlerine önem kazandırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kosova'da seçim heyecanı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN