Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye Balkanlar'da sorun çözücü ülke"

Giriş Tarihi: 4.10.2013

na katılmak üzere Hırvatistan'a giden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, SABAH'a konuştu: Türkiye, Balkanlar'da sorun çözücü bir ülke

na katılmak üzere Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uçakta SABAH'a açıklamalarda bulundu. Kafkaslar ile Balkanlar arasında kurulan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) projelerinin önemine değinen Bakan Davutoğlu, Azerbaycan'dan başlayarak Türkiye üzerinden Balkanlar'a uzanan koridorun sadece enerji nakli için değil, aynı zamanda bölge barışı için de büyük önem taşıdığını kaydetti. Bölge ülkelerinin, Türkiye'nin öncülüğünde enerji nakil hatları ile birbirine daha da yaklaştığını belirten Bakan Davutoğlu, "Bunu sadece enerji koridoru olarak değerlendirmemeli. Bu hat, aynı zamanda barış, güven ve ülkeler arası diyalog hattıdır" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE, SORUN ÇÖZEN ÜLKE"

Ortadoğu'da büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanırken, Türkiye'nin çok yönlü politika stratejisine devam ettiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Balkanlar'da da etkin bir politika sürdürüldüğünü kaydetti. Davutoğlu, özellikle Kosova-Sırbistan arasındaki sorunların çözümünde Türkiye'nin arabulucu ve uzlaştırıcı bir rol oynadığına dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta New York'ta düzenlenen 68'inci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde yapılan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Platformu'na Kosova'nın ilk kez katılım sağladığını belirten Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Sırbistan'ı ikna ederek Kosova'yı bölgesel platformlara dâhil etmesinin önemine işaret etti. Küresel ekonomik krizin Balkanlar'da çatışmaları körükleyeceğine dair genel bir beklentinin olduğu bir ortamda, Türkiye'nin bölge barışına katkı yapan, arabulucu ve uzlaştırıcı misyonunun önemini vurgulayan Bakan Davutoğlu, Kosova-Sırbistan diyalogunun sorunların çözümü konusunda örnek teşkil edeceğini söyledi.

MEZARLIKLAR ONARILACAK

Kuzey Kosova'da Sırpların yoğun olarak yaşadığı ve Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilimli konuların başında gelen Mitrovica kentindeki tarihi Sırp ve Müslüman mezarlıklarının Türkiye tarafından onarılarak iki ülkeye de yapıcı mesaj verileceğini anlatan Davutoğlu, Türkiye'nin bölgeye barış, huzur ve güvenlik getirici bir rol üstlendiğini kaydetti. Bakan Davutoğlu Hırvatistan'ın ardından Karadağ ve Arnavutluk'ta da temaslarda bulunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye Balkanlar'da sorun çözücü ülke"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN